Literatura vs. Fotbal 0:0

Milé čtenářské zraky, vítám vás prvně na řádcích tohoto sloupku. Tématem na tomto prostoru bude v každém čísle souboj dvou kulturních veličin: literatury a fotbalu.

Pravidla budou následující. V každém čísle se ohlédnu za obdobím uplynulým od posledního čísla a zhodnotím, zdali se více vyplatilo v daném období sledovat prostředí fotbalové či literární. Výsledky mohou být všehovšudy čtyři. Buďto nestálo za námahu sledovat ani jedno, v tom případě bude skóre utkání 0:0. Pokud jeden ze soupeřů svou atraktivní útočnou hrou či promyšlenou defenzivní, avšak nikoli destruktivní taktikou předčí svého soupeře, vyhraje 1:0. Poslední možností, jakýmsi ideálem, kterého zřejmě v České republice nikdy nedosáhneme, je poté remíza 1:1. Rychlý, na šance bohatý zápas, nádherné střely na obou stranách a nemálo slz uroněných nad dokonalými estetickými momenty plnými sémantických gest, zkrátka drama do poslední strany, na jehož konci nebude možno rozsoudit, kdo byl tentokrát lepší, to povede autora tohoto sloupku k vítěznému prohlášení, že zápas skončil 1:1.

To ale přijde snad až v dalším čísle, jelikož tento měsíc přinesl nudu šedivější než módní styl Petra Nečase. Sparta, Plzeň, Jablonec i ten tým, kterému fandí jen pár ogarů z Moravy, se předvedly v pohárové Evropě a dopadly jak sedláci v Troubkách. Samá voda, žádná úroda. Poctivý český fanoušek už je vlastně tak zoufalý, že křičí gól i při přátelském utkání s týmy odněkud z Baltu (alespoň si bafuňáři protentokrát nespletli hymny). Kdybychom neměli Řepku, nejen že by nebylo tolik povodní, protože ta rostlina jak známo vůbec nesaje vodu, ale ani by se ve fotbale nevyrojilo tolik skandálů, pro které vlastně stojí za to žít.

Literatura jako již tradičně o prázdninách spíše spala. Ve VIP zprávách jsme se dozvěděli, že Míša Viewegh nás podaruje novým textem a jeho biomanželka je strašně nervózní, jestli v knize nebude za semetriku. Na Cenu Josefa Škvoreckého si Tomáš Zmeškal s Petrou Hůlovou nominovali vlastní knížky a teď se bude napjatě čekat, kdo z nich má v porotě víc kámošů. A abych nemluvil jenom o komediích, zmíním také, že vítěz Ortenovy ceny Johny Těsnohlídek vyhrál další klání a podívá se v rámci grantu na měsíc do finského Jyväskylä. Dostal od poroty stejně bodů jako Petra Soukupová, ale asi měl v porotě víc kámošů. Takže doufejme, že si vítěz nepřiveze z Finska jen novou Nokii, ale taky pár peprných generačních výpovědí.

Za moc to nestálo, třeba padne gól příště.

Marek Dobrý