Marek Dobrý podotýká

Stefan Segi v tomto čísle píše o knize Abeceda komunizmu, kterou vydali dva redaktoři MF Dnes. Mluví o černobílém a zjednodušeném pohledu na ono čtyřicet let trvající bílé místo v naší historii, o němž se dlouho psalo jen tolik, že bylo černou dírou. Bílé místo rozumějte jako takové, o kterém se zapovídá mluvit objektivně.

O éře komunismu se dnes píše již mnohem šířeji než dříve. Existují stránky jako www.normalizace.eu či www.sorela.cz, vzniklo Centrum pro studium populární kultury. Kdo chce, ten již vyrostl z oné mediální hry na velikého hnusného draka (nebo snad Hrocha?), který tu čtyřicet let požíral nevinné lidi a děti a nikdo za to nemohl – zkrátka sám přišel, sám žral a jen ti nejodvážnější zástupci lidského rodu se mu ať tak či onak postavili. Krásný příběh, ale bohužel příliš pohádkový.

Doktor Nedoma z Balabánova románu Zeptej se táty, psychiatr Joska či sochař-emigrant Bořek z Hřebejkova filmu Kawasakiho růže, to už nejsou černobílé figury, ale lidé s ukrývanou minulostí, jejíž otevření bylo sice bolestné, ale nakonec, a to zasluhuje zdůraznit, vždy správné. Tyto tři případy z uměleckých děl letošního roku budiž symbolem, že historie by se měla začít nahlížet jinak, beze strachu ze ztráty imaginárního soupeře.

Mnozí redaktoři především MF Dnes toho ale stále nejsou schopni a zůstává otázkou, jestli kdy budou. Zamyšlení nad plochosti autorů těchto novin, které načal Segi, doplním jedním citátem z recenze poslední knihy Jana Balabána Zeptej se táty. Alice Horáčková v závěru této recenze píše: „Jenže celou tu velkou kafkovskou scénu s posledním soudem, v níž otec čelí tajemnému obvinění, strčí do kapsy lidová povídačka o smrti komunistického papaláše, kterého nikdo nechtěl ošetřit: aby za ni nemohl.“

Smrt, hledání pravdy a smyslu života v období po fatální události, to, zdá se, už na román nestačí. Hlavně že v něm najdeme alespoň jednu historku, kde lze názorně ukázat, jak měl drak ostré zuby a lidé se před ním schovávali, jak jen to šlo. Tímto přístupem ovšem MF Dnes podporuje nanejvýš blbost. Pozor na ni!

Marek Dobrý