A-Team: Návrat do zlatých osmdesátých

A-Team vstoupil do českých kin s heslem: „Nejsme žádný béčka.“ Překvapivě má pravdu. Kluci z A-Teamu skutečně béčky nejsou, zato jejich dobrodružství na tradici béčkových filmů navazuje s vervou digitalizovaného 21. století.


Film vznikl podle pozapomenutého seriálu z produkce „zlatých osmdesátých“. V Americe byl A-Team poměrně populární, od roku 1983 do roku 1987 se natočilo pět sérií, než jej divácký nezájem stáhnul do propadliště dějin. Do srdcí svých příznivců se seriál zapsal množstvím vystřílených kulek a vždy perfektní spoluprácí mezi hlavními protagonisty. I proto říká Denholm v seriálu IT Crowd poté, co má několikaminutovou přednášku o týmové práci: „Myslíte, že mám na stole fotku rodiny? Ne-ne, to je A-Team.“

Čtveřice seskupená kolem bezchybně plánujícího Johna „Hannibala“ Smithe funguje symbioticky. To, co obsáhnou někteří akční hrdinové v jedné osobě, je v A-Teamu rozděleno mezi jednotlivce. Denholm by byl s novým A-Teamem spokojen. Protagonisté sypou nejen velké množství munice, s čímž se asi počítalo, ale i jednu hlášku za druhou. Charaktery jsou čistě typizované a k jejich rozlišení vskutku stačí oněch pět testových otázek, které najdete na oficiálních stránkách filmu. Ale to není na škodu, u podobného filmu by byla jakákoli snaha o oduševnělost nadbytečná.

Je třeba ocenit, že duch seriálu nezaznamenal výraznějších šrámů. Kromě potřebné aktualizace. Koho v dnešní době zajímají vietnamští veteráni? S jejich chorobnými dušemi se může prát leda tak filmový veterán Clint Eastwood. Amerika má válek vždy dost a vždy je třeba si své sebevědomí navýšit. Proto A-Team zprvu nakopává zadek Saddámovi, až je nakopnut sám. Tvůrci si byli patrně vědomi, že z A-Teamu nemůžou vytěžit ani hororové napětí, ani detailní brutalitu, popřeli by tím totiž pravidla hry. K žádnému ztemňování původní předlohy tak nedochází. A-team je dobře rozjetou spektakulární akční komedií s řadou slabin.

Pokud si uvědomíme, v jakém typu filmů se pohybujeme, dalo by se tvůrcům ledasco odpustit. Problémem však je, že běžně podobné filmy nevznikají s rozpočtem 120 milionů dolarů a s relativně hvězdným obsazením. Například hyperakční Crank z roku 2007 si bohatě vystačil s desetkrát nižším rozpočtem. A-Team toho spolkl poměrně dost a krom příběhové nesoudržnosti, jednotlivé epizody tmelí dohromady leda tak stejní protagonisté, nabízí nepřehledné akční scény, které se režiséru Joeu Carnahanovi poněkud vymkly z rukou. Ve změti střihů, zmatečných úhlech kamery a výbuších aby se čert vyznal.

A-Team je ryze osmdesátkovou zábavou v digitálním věku. Je možné, že si Joe Carnahan splnil svůj pubertální sen, ale dnešní náctiletí se s americkými veterány budou ztotožňovat stejně těžko jako diváci odkojení na původním seriálu, které patrně odradí nejen časový rozestup mezi jeho filmovou verzí, ale i fakt, že ze svých fantazií pravděpodobně odrostli.

A-Team (USA, 2010, 119 min), Režie: J. Carnahan, Hrají: L. Neeson, B. Cooper, S. Copley, Q.’Rampage‘ Jackson, J. Biel