LEGO, dělník a rolník

Byly časy, kdy jsem nad stavebnicemi LEGO již málem zlomil hůl. Nejprve přišla speciální série pro dívky Belville. Ale co, i děvčata mají právo hrát si s kostičkami. Brzy ovšem začalo být obtížné koupit si takovou stavebnici, ve které by nefiguroval Harry Potter, Han Solo či přinejhorším Indiana Jones. Poslední ranou pak byli jacísi podivuhodní obří jednodílní roboti, kteří degradovali celou kreativní myšlenku Lega.

 

Stále však čas od času po tvrdé denní práci zajdu do místního hračkářství, abych alespoň na chvíli oživil sladké vzpomínky dávno uplynulého dětství. Právě na tomto místě se mi dostal do rukou nejnovější katalog kdysi milované stavebnice LEGO. A světe div se. Nejenže se v něm již nevyskytují ony růžové pseudo-barbíny, ale dokonce se dá mluvit o jistém omezení únikové fantazie ve prospěch poctivých, realizovatelných možností.

Modely City, tedy stavebnice z městského prostředí, mají v novém katalogu dokonce větší zastoupení než Harry Potter, Prince of Persia a Toy Story dohromady. Kdo by také dal přednost šprťácké Hermioně před poctivým bagristou či šoférem odtahové služby. Vrcholem „proletarizace“ nového LEGA je ovšem řada z venkovského prostředí uvedená velikým nápisem: Je čas sklizně!!! Dívka či chlapec si tu mohou postavit vlastní kombajn nebo si zařídit menší soukromou farmu i s užitkovým vozidlem a párem dojnic. Jistě největší popularitě se bude těšit sada Vepřín a traktor. Některé sety jsou pravda poněkud cynické – například Farmář a traktor stojí 250 Kč, zatímco farmář samotný se dá pořídit za pouhých korun 80, z čehož by světa neznalé dítě mohlo získat dojem, že člověk je asi o dvě třetiny lacinější nežli kvalitní traktor.

Žerty stranou. LEGO v novém katalogu vykročilo správným směrem, a tak se snad časem dočkáme i dalších, doposud opomíjených povolání jako jsou stavební dělník, horník či vědec. Jiným vysvětlením proměny v katalogu by totiž mohla být poněkud děsivá skutečnost, že se z práce v zemědělství stala jakási běžnému dítěti zcela vzdálená činnost, která si v ničem nezadá s magií Harryho Pottera, a že pro dnešní mládež jsou prase a kráva stejně exotickými tvory jako R2D2 či mistr Yoda.