Bejrút nad Vltavou

V neděli 15. 8. do České republiky poprvé zavítala americká kapela Beirut, zdatně míchající různé žánry world music. Zakladatel skupiny, zpěvák s podmanivým hlasem, hráč na trumpetu a ukulele Zach Condon spolu s šesti muzikanty-hráči na akordeon, tubu, trombon, lesní roh, zvonkohru, piano, basu a perkuse do vás chvíli tepou balkánskou dechovkou odkazující na Gorana Bregoviće, aby vás vzápětí pohoupali na vlnách šansonu a pařížského kabaretu ve stylu Serge Gainsbourga. Nebojí se ani šramlu.

Pánové vtrhli na pódium KC Vltavská kolem čtvrt na devět a bez větších prodlev rozpálili už tak dost rozpálené publikum úvodní písní Nantes. Zejména dámská část publika byla z čtyřiadvacetiletého Condona takřka u vytržení (po skončení vystoupení čekaly jejich zástupy na muzikantův podpis). Musím se přiznat, i já jsem jeho jakoby nezúčastněnému, melancholickému, o to však naléhavějšímu hlasu zcela podlehl. Přesto, že tu kapela byla vůbec poprvé, fanoušci si ji našli už dávno a někteří zpěvákovi ve zpěvu jeho impresionistických textů zdatně sekundovali. Naprostý vrchol přišel přibližně uprostřed koncertu, kdy celý sál odzpívával slova hitu Sunday Smile. Škoda, že produkce nevybrala větší sál; většina písní Beirutu přímo vybízí k tanci. Vždyť už samotná podstata balkánské hudby tkví v tanci; tady měl každý z bezmála tisícovky diváků okolo sebe místa maximálně na jednoduché pohyby rukou.

KC Vltavská zřejmě není stavěna pro tak četné publikum, neboť během pár minut bylo v sále nedýchatelno, ze všech tekly proudy potu. Hudebníci po každé písni museli otírat od potu své nástroje, stěžovali si na mokré prsty. Je otázkou, pro co je vlastně Vltavská stavěna, neboť po hodině hraní se musel koncert ukončit pro velkou bouřku, kvůli které začala voda stékat i na pódium a hrozilo nebezpečí, že zateče i do elektrických zařízení.

Škoda, že tolik očekávaný koncert probíhal a skončil tak neslavně. Můžeme jen doufat, že to hudebníky neodradí a někdy v budoucnu se do Čech vrátí. Snad si pak produkce vybere vhodnější místo, kde si naše četná fanouškovská základna (těsně před koncertem před vchodem postávaly davy lidí, na které se prostě nedostalo a sháněly vstupenky) konečně přijde na své.

Dominik Melichar

Beirut: 15. 8. 2010, Praha, KC Vltavská