The Social Network: Legenda o stvořiteli Facebooku

Pravda nebo lež? Spasitel nebo Jidáš? Odpovědi na podobné otázky týkající se zrodu Facebooku a osobnosti jeho zakladatele přenecháme jiným. Máme tu přece nový snímek Davida Finchera!

Málokterý režisér se může pochlubit tak kvalitativně vyrovnanou a přitom nadprůměrnou filmografií jako právě David Fincher (*1962). Po učednických letech u George Lucase a získání prvních režisérských ostruh na poli reklamy a hudebních videoklipů se vrhl na celovečerní hraný film – od svého debutu v roce 1992 stihl natočit sedm žánrově různorodých snímků, jejichž společným jmenovatelem je vedle hvězdného obsazení především temná atmosféra a vytříbenost formy. Coby svébytná rekonstrukce skutečné události má pak Fincherovo nejnovější dílo v rámci jeho tvorby nejblíže ke snímku Zodiac (2007).

Facebook je dnes fenoménem, který není třeba blíže představovat – ať už patříte k členům této globální sociální sítě nebo ne, určitě jste o ní již slyšeli. Málokdo ale tuší, kdo stojí za jejím vznikem a jak se rodila její dnešní podoba – a právě o tom pojednává film The Social Network. Není přitom podstatné, do jaké míry odpovídá jeho obsah skutečnosti. Jak bývá u legend zvykem, stavebními kameny příběhu jsou neoddiskutovatelná fakta a jejich pojivem čirá fikce. Příběh zakladatele Facebooku, Marka Zuckerberga, je typickým příkladem pohádkou zavánějícího „amerického snu“ – mladý člověk s odvážnou vizí, odkázaný pouze na vlastní schopnosti se po překonání řady překážek dopracuje ke kýženému bohatství a slávě. Skutečnou událost tu do podoby filmového scénáře přetavil Aaron Sorkin (scenárista snímku Soukromá válka pana Wilsona), jemuž za námět posloužila kniha Bena Mezricha The Accidental Billionaire (Náhodný miliardář).

Oproti dřívějšku vsadil nyní režisér v rovině hereckého obsazení svého snímku na méně známé tváře – což podobnému filmu „podle skutečné události“ rozhodně prospělo. Jesse Eisenberg (Mark), kterého známe například ze zajímavé hororové parodie Zombieland, přesvědčivě ztvárnil charakterově rozporuplného hlavního hrdinu, v němž se snoubí nesympatická povaha s obdivuhodnými schopnostmi. Ostatní postavy jsou již z hlediska typologie poněkud konvenčnější, také jejich představitelé však v rámci svých rolí předvádějí slušné výkony – ať už je řeč o Andrew Garfieldovi (Eduardo Saverin), Justinu Timberlakeovi (Sean Parker) či Armiem Hammerovi (zdárně se potýkajícím s náročnou dvojrolí Camerona a Tylera Winklevossových).

Po úvodní vtipné konverzační scéně, dobře ilustrující charakter i ambice hlavního hrdiny, se humor z Fincherova snímku postupně vytrácí – v příběhu stále zamlklejšího, svým projektem posedlého Marka na něj zkrátka až na drobné výjimky není místo. Namísto dialogů se dere do popředí divácké pozornosti samotná forma, zejména sebejistý pohyb mezi dvěma liniemi vyprávění, nápaditá střihová skladba a citlivý výběr hudebního doprovodu. Ačkoliv režisér zpracovával látku dosti problematickou – poměrně objemnou, místy nepřehlednou a především dosud otevřenou – podařilo se mu do ní vetknout určitý dramatický oblouk, který činí z The Social Network plnohodnotný a zajímavý film, který není ani suchopárným dokumentem, ani pouhou propagandou. Přesto se nejedná o typický „fincherovský“ snímek, jemuž bývá vlastní vysoká míra stylizovanosti a přítomnost originálních atrakcí – takovou je pouze jediná scéna jeho nového filmu, scéna z veslařského závodu, využívající zpomalených záběrů či precizního propojení obrazu a hudby a připomínající v rámci celku jakési hravé intermezzo.

Petr Nagy

The Social Network (USA, 2010, 120 minut)

Režie: David Fincher

Hrají: Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake, Armie Hammer, Josh Pence, Rooney Mara

%%wpcs-24%%-date%%id%%