Hvězda z roku 1929Tento Retrológr měl být zaměřen na literární kritiku publikovanou v časopise Hvězda, jednom z nejrozšířenějších a nejslavnějších prvorepublikových listů, jež byly určeny ženám. S prvním číslem to vypadalo nadějně, rubrika Literární hlídka se věnovala knize Červená země Jaroslava Bendáře. A první číslo bylo rovněž poslední, kde se Literární hlídka vyskytla. Co tedy Hvězda v roce 1929 nabídla čtenářkám?

Vzhledem k tomu, že šlo o časopis určený především ženám, plnily jeho stránky nejrůznější praktické rady. Tipy jak co z čeho odstranit jsou pravděpodobně nesmrtelnou klasikou všech tiskovin. V roce 1929 ovšem čištění vyžadovalo přenosnou chemickou laboratoř, zvlášť pokud máte rádi borůvkové koláče.

Čokoládové skvrny, zvlášť od vařené čokolády, pustí po potírání žloutkem, smíšeným s glycerinem, a pak propereme v teplé vodě.

Borůvkové skvrny se šatů a prádla odstraňujeme tím, že je navlhčíme a podržíme nad hořící sírou.

Mazadla, thér, nebo kolomaz zanechají ošklivé skrvny, jež potřeme máslem, rozetřeme, pak navlhčíme vlažnou vodou a pomydlíme, pokapeme terpentýnem a vypereme. Je-li skvrna ještě znatelná, vyčistíme benzínem.

Rady a tipy se netýkaly pouze provozu domácnosti, Hvězda pochopitelně obsahovala i velké množství všemožného materiálu zaměřeného na módu. Dalo se zde opravdunajít prakticky vše, od obrázků nejnovějších výstřelků přes střihy a vyšívací vzory po inzerci známé zlínské obuvi a vyhlášených pražských salónů. Zvláště bohaté na tento obsah bylo období masopustu s maškarními bály. Doporučujeme model Světlo a Snop slámy:

Vkusná maska Světlo pro děti 8-10leté. Ke zhotovení může se použít třeba staré maminčiny hedvábné kombinace. Ramenní pásky jsou černé. Vpředu volně visící díly jsou vyplněné vatou. Z černé čepičky vystupuje uprostřed plamen upravený ze šifonu na drátě a pomalovaný.

Maska Snop slámy. Šije se ze žluté látky, která jest plisovaná. V pase je stočený pás ze dvou pruhů látky a kytička polních květů. Čepička zdobí se vlněnými nitmi a květy. Střih je pro děti 10-12leté. Potřeb: 250 m látky 100 cm široké.

Poněkud se obáváme, že se s těmito pěknými maskami již neshledáme. Těžko říci, kolik dětí by dnes mělo k dispozici maminčiny hedvábné kombinace, ale troufáme si tvrdit, že žádná matička nebude ochotná pořizovat 250 metrů látky, aby se děcko maskovalo za obilí. Inu, časy se mění.

Rok 1929 nebyl zvolen náhodou. Ano, s jistou nekrofilií jsme se zaměřili na rok, kdy zemřel Otokar Březina. I Hvězda tento fakt zaznamenala a reagovala adekvátním nekrologem o básníkovi, „jehož svět mohl nám závidět“ a který „odešel na věčnost, kterou miloval a s níž žil ve shodě. Zemřel mystik a filozof, který měl ale také zájem na současném dění svého národa. Málo je těch, kdož učení jeho rozumí ale pro dobro lidstva měli by mu rozumět všichni, měly by mu rozumět ženy. Jeho náboženství bylo učením skutečného bratrství, učením lásky, oddanosti, učením nejčistšího milosrdenství a také nejpřísnější odpovědnosti. V mrtvém básníku odchází zjev opravdu jedinečný, který zůstane i světlým příkladem čistého člověka prostého ješitnosti a ctižádosti v dnešním světě skutečně vzácného.“ Nutno podotknout, že nekrolog měl velikost zhruba dvou poštovních známek a byl doplněn reklamou na vodní sklo, které uchová vejce až rok čerstvé, a celostránkovým článkem o výrobě cukru z červené řepy.

Historické poučení: Na borůvky s hořící sírou (a ochrannou maskou), vejce do vodního skla.