Chlast, děvky a litry černé tuše

V devadesátých letech se uznávaný komiksový revolucionář Frank Miller (jeho Návrat temného rytíře je povinnou četbou) ponořil do Chandlerovek, hard boiled detektivek a filmů noir a z toho nejtemnějšího a nejdrsnějšího v nich vytvořil Město hříchu. Nyní se českému čtenáři dostává do rukou již šestá komiksová kniha obdařená lákavým názvem Chlast, děvky a bouchačky.

Už na první pohled je vše při starém dobrém, temném, krvavém a šibeničně humorném. Frank Miller ani tentokrát nešetřil černou barvou, ženskými vnady, mužnými typy a drsnými hláškami.

Sešit tentokrát neobsahuje větší ucelený příběh, ale představuje odřezky a miniatury, které se jinam nedostaly. Frank Miller tak na několika málo stránkách zachycuje momentky ze života obyvatel města hříchu. V hlavních rolích se samozřejmě představí staří známí, především Marv a Dwight (řeknu vám, ten chlap má na ženský prostě smůlu), ale mihne se i oblíbená ochránkyně kněžek lásky Miho, nešikovní gangsteři Prcek a Tlusťoch či nájemná vražedkyně Delie, snad ještě rajcovnější než kdy jindy.

Chlast, děvky a bouchačky tak osloví především čtenáře již zběhlé v postavách a reáliích série Sin city. Fragmenty z životů postav totiž neobstojí samy o sobě. Pročítat si několikastránkové epizody, které se točí kolem oblíbených postav i obávaných míst (Jámy s dinosaury nemůžou chybět, stejně jako Old Town a obávaná Farma), se podobá spíš letmému setkání se starými přáteli než autonomnímu uměleckému dílu. Ukazuje život města mimo velká dobrodružství, přesto plný drobného i většího násilí a tragikomických životních zvratů, tedy pokud lze nejrůznější druhy zabití považovat za životní zvrat. Opravdu vychutnat si tyto miniatury však mohou pouze zkušení čtenáři, kteří se v Sin City cítí jako doma.

A špatná zpráva na konec. K vydání zbývá už jen poslední Sin City. Bude to velké smutné loučení.

Frank Miller: Sin City, Comics Centrum, 2011, 160 str.