Rumolog a jeho nekrolog

Ve čtvrtek 10. listopadu 2011 zemřel v Praze ve věku 67 let věčný skandalista, básník, výtvarný teoretik a jeden z hlavních představitelů českého kulturního undergroundu Ivan Martin Jirous.

Narodil se 23. září 1944 v Humpolci. Od roku 1963 studoval dějiny umění na FF UK. Byl hlavním teoretikem undergroundové kultury a společenství kolem ní. Podařilo se mu propojit literáty a výtvarníky s do té doby opomíjenými rockovými hudebníky, a tak vytvořit undergroundové „veselé ghetto.“  Organizoval undergroundové festivaly, za což byl několikrát uvězněn. Celkem strávil ve vězení více než 8 let. Od roku 1969 působil jako umělecký vedoucí skupiny Plastic People of The Universe. Jirousovy práce týkající se Plastiků vyšly pod názvem Pravdivý příběh Plastic People.

Proslavil se zejména svou básnickou sbírkou Magorovy labutí písně, kterou sepsal při pobytu ve vězení a která vyšla poprvé v samizdatu v roce 1985. Dostal za ni exilovou Cenu Toma Stopparda. Pro poetiku (nejen Magorových labutích písní) je typické prolínání náboženských litanií se syrovým a vulgárním popisem vězeňského i osobního života.

Ale nepodléhejme přílišné nostalgii a vzpomeňme na Jirousovo vystoupení ve filmu Český mír: „Tento národ je z 85 % blbej jak hovno.“