Šumavská etuda o životě dnešního teenagera

Martin Sichinger, držitel Literární ceny Knižního klubu za román Cukrový klaun, na sklonku roku 2011 přichází s novým románem Smrt krále Šumavy. Kniha je prezentována jako pravdivý příběh o nejznámějším českém pašerákovi Kiliánu Nowotném. Ale ne úplně právem.

Samozřejmě že se v knize slavný Král Šumavy objevuje – tematizován je v průběhu  vyprávění mnohokrát. Slouží však spíš jako výplň, u které je v podstatě jedno, z jakého bude materiálu. Kdyby místo Kiliána Nowotného autor použil Pepka Námořníka, význam celého románu by to ve větší míře nezměnilo.

Hlavním tématem románu je všudypřítomná lež a propaganda, na kterou člověk narazí i v situacích, ve kterých by to vůbec nečekal. Hlavní postava příběhu, dvanáctiletý hoch Tomáš, procitá ze své dětské důvěřivosti ve chvíli, kdy je podveden svou kamarádkou Terezou. Ta ho naláká na výlet po stopách Krále Šumavy, který je ale jen zástěrkou Terezina útěku z domova.

S propagandou Tomáše seznamuje otec prostřednictvím filmu Král Šumavy. Na jeho základě synovi ukazuje, že: „Nejhorší ze všeho jsou lži. Nikdy se nesmíš nechat zblbnout, rozumíš? Jak ti někdo něco nakecá, tak je s tebou konec…“ Otec tak působí jako správný a čestný chlap ošlehaný šumavským větrem a vycvičený drsnou přírodou. Nakonec však stejně všichni kolem Tomáše propagandě a lži alespoň částečně podléhají.

Toto téma má samo o sobě čtenáři v současné době jistě co říct. Ale… Jakmile otevřete zmíněný román, budete si připadat jako před výkladní skříní současné popkultury. Kdyby byl tento rys pojat jako záměrné autorské gesto dokreslující propagandu procházející celým příběhem, pak bychom mohli Sichingera považovat za spisovatelského génia.

Jenže v tomto případě, kdy jsou odkazy na současnou kulturu po celém díle roztroušeny nepravidelně a neúčelně, to spíše působí jako podlézání mainstreamovému čtenáři či dokonce prvoplánový marketingový tah. Hned na první straně se ocitáme pod palbou současných trendů: „‘Kdo to je?‘ ‚Filmaři‘ ‚A můžu na Facebook?‘ ‚Ne, jedeme pryč.‘ ‚Kam?‘ ‚JDI OTEVŘÍT!‘ Před dvěma lety se u nás natáčel film Kuky se vrací. Když jsem tenkrát seběhl dolů, venku stáli dva obři. Jeden byl režisér Svěrák a druhý jeho kameraman.“
Kromě toho se seznámíme s nejrůznějšími typy notebooků odstupňovaných dle kvality, objeví se různé typy mobilů a jako třešnička na dortu – Lucka Bílá.

Sichingerovi však nelze upřít perfektně zvládnuté řemeslo po stránce formální. Román si celou dobu udržuje neuvěřitelně hektické tempo, což v kombinaci s nadmíru čtivým stylem znamená, že u něj nestrávíte víc jak půl dne. Pokud se tedy chcete seznámit se zájmy a výbavou novodobého teenagera, je to víc než dostačující. Ale jinak…

Sichinger, Martin: Smrt krále Šumavy. 65. pole. Praha 2011. 240 stran.