Tepláky: Sexy jak sviň

Fenoménem těchto, minulých i budoucích dnů jsou Tepláky. Nikoliv však pohodlný kousek rekreačni módy, nýbrž písnička pražské kapely Nightwork. Jedná se o krátký song ve stylu disco a funky. Nejzajímavější na něm je komický text, ve kterém jsou „tepláky sexy jak sviň“. Čemu se ale všichni smějeme? Co je vlastně na teplákách tak vtipného?

Na teplákách samotných není pochopitelně vtipného vůbec nic. Každý je někdy nosí a i autor těchto řádků si právě hoví v jejich pohodlném objetí. Tepláky jsou vtipné teprve tehdy, když se stanou součástí veřejného prostoru. Proto také kapela v klipu tančí na Václavském náměstí. Teprve na Václaváku se z tepláků stává znak buranství a cizáctví. A zatímco například židovský humor se obrací sám k sobě, pro Čechy či Němce není nic vtipnějšího, než se někomu pořádně vysmát (nejčastěji to bývají policisté, blondýnky a nejrůznější cizinci či národnostní menšiny).

Komu se tedy vlastně smějeme? A kdo jsou oni směšní lidé v teplákových soupravách?

Nápovědy je v písni dost a dost. První na ráně je móda osmdesátých let. Nightwork se v klipu stylizují do kapely z dob normalizace, tančí s klávesami a la Michal David, hrají na elektronické bicí a jsou zkrášleni masivními kníry, které evokují nechvalně známou normalizační skupinu Kroky Františka Janečka, která dala dokonce jméno poslední desce skupiny (tedy Kroky Františka Soukupa). Je nicméně pozoruhodné, že ačkoliv kapela Kroky vskutku reprezentuje to nejhorší z normalizační hudební produkce, v teplákách zřejmě nikdy nevystupovala. Další komičtí nositelé tepláků jsou odhaleni v refrénu:

„Tepláková souprava,
gule dej si doprava.“

Pomineme fakt, že tepláky jsou v této oblasti mnohem pohodlnější než třeba džíny, a tudíž nevzniká sebemenší důvod dávat si cokoliv doprava. Pozoruhodnější je skutečnost, že normální člověk nemá žádné „gule“ ale vystačí si toliko s normálními „koulemi.“ Gule je velmi silný moravismus a kapela tedy zjevně naznačuje, že tepláky nosí lidé, kteří koulím říkají gule. No, Pražáci to asi nebudou.

Poslední skupina, které se můžeme vysmát pro teplákovou afinitu, pochází z Ústeckého kraje. Jsou to lidé, kteří se „jednoduše daleko líp maj.“ Že si Nightwork do textu vybrali zrovna region s dlouhodobě nejvyšší nezaměstnaností v ČR a silnou romskou menšinou není jistě náhodou. Toto téma ještě rozvíjí videoklip zobrazující do tepláků navlečené osoby, které si zřejmě přivydělávají drobnou šmelinou a obchodem s kradenými autodíly.

Text písně Tepláky tedy velice umně pracuje s tím, co průměrný Pražák považuje za nenormální a čemu se rád z celého srdce vysměje. Může být vůbec něco směšnějšího než tančit uprostřed Václavského náměstí v teplákách a s pěstěným knírem? A kdo že jsou nakonec tito komičtí tanečníci? No přeci
komouši, Moraváci, socky a cikáni.

Nightwork : Tepláky

Dáme si ping pong, fotbal a squash
v modrejch teplácích jsi sportsman a posh
V partě seš kápo a respekt chceš mít
nažehli puky
pak příkladem všem můžeš hrdě jít
Můj sexy dance je hustej jak sviň
king of the disco
Tak se kočko kolem mýho těla viň
V černejch si Knightrider silný a fit
sehraná dvojka
jako Michael a Kitt
Tepláková souprava
gule dej si doprava
V teplácích já
kráčím hrdě dál
v nich každý může zářit
být módní ideál
Znám jedno místo tam tepláků ráj
je to dost blízko
Ústecký kraj
Tam všichni lidé staré moudro znaj
ti, co je nosí, tak se jednoduše
daleko líp maj
Chytni svou šanci a přidej se k nám
do roka a do dne všichni ji maj přísahám
Buď další z borců co tepláky maj
všichni lidi co na tebe předtím srali
pak na tebe daj
Pojď sem kočko já jsem king
u nás v Čechách trochu Sting
pojď sem ke mně vokaž se mně, bejby
Ty víš jak umím hrát
já jsem dobrej kamarád
Roztoč koule, ukaž díču
já mám tě rád

%%wpcs-20%%-date%%id%%