Literatura vs. Fotbal 1:0

Přes zimu jsem se sportu příliš nevěnoval. Raději jsem se vydal do daleké Asie lovit hady v džungli. Svědomitě mohu říct, že jsem za měsíc přečetl pouze jednu knihu. Nikdy bych tomu nevěřil, ale i profese čtenáře vyžaduje občasnou dovolenou.

Přesto jsem stihl v posledních měsících sledovat jednu typicky českou taškařici na kolbištích fotbalového zákulisí. Sparta Praha má nového GSM. Prý je to zkratka pro „generální sportovní manažer“. Mně to ovšem spíše evokuje GPS. Tu by měli sparťanští fotbalisté nosit při sobě během zápasů, protože přes všechny prohlášení o moderním fotbalu a mediálních oxymórech typu „česká Barcelona“ zatím hráči s Markem Matějovským v čele bloudí po hřišti jako J. H. Krchovský na Úřadu práce. Nechci dělat chytráka, ale kdyby se Sparťané poučili v literatuře, zjistili by, že po dvou měsících života nenapsal kloudnou básničku ani Jirka Wolker. Kdo by to potom mohl čekat od bandy náctiletých kluků, kteří chodí častěji do tetovacího salonu než do školy?

Literatura byla ovšem přes zimu opět velmi nenápadná (ačkoli to platí, zdá se, pro každé roční období). Osobně mě potěšilo, že se po dlouhé době objevuje na naší scéně někdo nový, talentovaný. Tím Messim mezi českými spisovateli myslím Marka Šindelku. Je pro mě až zarážející, s jakou bravurou a vyrovnaností Marek Šindelka píše, a bez ostychu řeknu, že jeho knížky mě baví víc než finále Mistrovství světa ve fotbale. Dokonce i to, ve kterém dala plešatá zpěvačka Zinedine Zidane dva góly Brazilcům. A zároveň jsem rád, že byla kniha Zůstaňte s námi nominovaná na Magnesii Literu. Ve chvílích, kdy píšu tyto řádky, vítěze neznám, ale pro mě je výsledek jasný.

Horší to již je s dalšími nominacemi. Osobně mě zaráží absence Koboldu Radky Denemarkové. A zároveň jsem někde ve skrytu duše doufal v nominaci za nakladatelský počin pro Kmeny z nakladatelství Big Boss. Magnesia Litera má ovšem podobnou odvahu jako stopeři v pražském přeboru – hlavně to nezkazit! Než aby riskovala, že zaujme nové publikum a naštve pár konzervativců, raději si dál hraje to svoje oceňovatelské catenaccio, které už určitě nebaví ani Aňu Geislerovou.

Za literaturu vstřelil nádherný gól Marek Šindelka. Fotbalu vymetl pavučiny z rohů branky a rozhodl vyrovnaný souboj dvou nepříliš silných soupeřů. A fotbalové poselství nakonec?

Tak určitě…