Polotovary

Dnešní Retrológr se nepropadne do obvyklé zlaté první republiky, ale zůstane pouze ve zlatých šedesátých. Konkrétně hlavně v roce 1965, s drobným přesahem do roku 1966. Že to byly plodné roky, dosvědčuje i Mladý svět.

Časopisy dbaly dokonce i o stravu čtenáře. Kuchařská stránka nebo alespoň recept na odstřihnutí musel být všude. Mladý svět se s něčím takovým nespokojil a dopřál publiku jídelně-reklamní seriál. Semaforem ovlivněná redakce vyprodukovala moderní ženu Klementajn, která sice má manžela, ale nemá čas, a přesto mu nehodlá servírovat k večeři chléb se sýrem. Má štěstí, že žije v době polotovarů a mražených potravin – jako chutnou večeři bude podávat špagety s mraženým hráškem. Po patřičné tepelné úpravě, pochopitelně! Další polotovarnou lahůdkou, kterou dopřála manželovi, byly hovězí plátky – jídlo upravené, po ohřátí od čerstvého k nerozeznání. V rámci svých rychlovarných kouzelnických kejklí stíhá Klementajn dělat i reklamu na rozhlas, je to zkrátka moderní žena s mnoha zálibami. Její vrcholné číslo s úsporou času přichází o Vánocích, kdy nestíhá nikdo nic, všichni pečou, vaří, smaží, ale naše Klementajn si ví rady. A přitom je to tak jednoduché! Všechny vánoční nezbytnosti za ni totiž připraví Pramen – saláty, chlebíčky, cukroví, vánočky i ryby, jak se dočteme v inzerátu.

Klementajn opustila Mladý svět z kraje roku 1966, náhrada za ni byla solidní. Časopis přišel s interaktivnějším kuchařským koutkem – vařit budou čtenáři. Ovšem nezapomíná na podporu státního podniku, v receptech musí být použita mražená zelenina, „která – jak jistě víte – dobře uchovává všechny vitamíny, zvlášť cenné a nezbytné pro správnou výživu v těchto měsících“. Redakce otiskne tři čtenářské recepty a jejich autoři dostanou pěkný dárek – dárkový balíček Potravinářského obchodu v hodnotě 100 Kčs.

Společnost Klementajn na dvoustránce dělalo Tržiště senzací, kde se objevovaly více či méně bizarní zprávy ze světa, od rekordní dojivosti krav přes skandální šaty z papírových bankovek po zdraví nezávadné kočárky (staré nízké typy jsou v úrovni výfuků, proto je vhodnější kočárek vyšší!). Vašim očím dopřejeme Vinnetoua (respektive vítěze maškarního plesu) a Tarzana (již čtrnáctého).