Tygr a drak, krev a nahota

Plačící drak je jedna z pravých legend žánru manga. U nás zatím vyšly tři díly, které vypráví příběh mladého japonského keramika, jehož se zmocnila čínská mafie s cílem vytvořit dokonalého zabijáka. Ačkoli se zpočátku zdál pan Jó ideální, jeho přerod se stoprocentně nezdařil – Freeman, jak se mu přezdívá, sice svůj úkol pokaždé úspěšně splní, ale poté se, přemožen lítost nad osudem obětí, rozpláče.

V třetím díle se setkáme s Freemanem již jako s vůdcem organizace Sto osm draků. Jeho úkolem je vypořádat se s útoky klanu Africký kel i se zatím nejhorším protivníkem, obrem Togúko Ošo. Freemanova manželka Tygří orchidej se zase pokouší zkrotit démonický meč Muramasa.

Plačící drak má své plusy i mínusy. Celkově je vyprávění o Freemanovi promyšlené, zábavné a napínavé. Mě například nesmírně bavily prvky se závanem japonských zvyků. Komiks připomíná na jedné straně středověký epos o zrodu a životě válečníka, na straně druhé je to krvavý, moderní thriller, kde číhá past na každé další stránce.

Další pozitivum vidím v realistické a velmi přesné kresbě. Každé pole je propracované do nejmenšího detailu, je rozplánované a celkově jsou stránky bezchybně komponované tak, aby příběh klapal, jak má. Bojové scény čtenáře naprosto pohltí a především ke konci jsou vším možným, jenom ne nudou – čtenář sotva stíhá číst a otáčet strany. Černobílé ztvárnění komiksu sluší, líčení díky drobnému stínování a detailům nijak netrpí. Navíc už jen kvůli krvi, která knihou proteče, se bez barvy čtenář rád obejde.

Tereza Bartoňová

Koike, Kazuo; Ikegama, Rjóiči: Plačící drak III, Crew, 2012, 410 stran.

 

 

Kompletní recenzi komiksu Plačící drak III si přečtete v Lógru č. 7.

Koupit