Webkomiks: Nic Buxom

Jednou z největších výhod publikování komiksů na internetu je téměř nulová cenzura a otevřenost. Kdokoliv, kdo má zájem, čas a výdrž, může velmi levně nebo dokonce zdarma dostat své dílo k potenciálním čtenářům. Lze tak snadno nalézt celou řadu zajímavých, podivných komiksů i velké množství nečitelného odpadu. Někteří autoři experimentují s grafickým stylem, technickými limity a vypravěčskými technikami, jiní prostě vypráví příběhy, které by žádné periodikum nepublikovalo.

Zajímavou kategorii pak tvoří komiksy s autobiografickými prvky. Je vždy lákavé nahlédnout do životů jiných a internet je pro ty ochotné sdílet své soukromí jak známo ideální platformou: neomezuje formát, nevnucuje pravidelnost nových příspěvků, je otevřený i autorům bez uměleckého nadání a především umožňuje snadný kontakt s čtenáři.

Jedním takovým komiksem je Nic Buxom, který píše profesionální domina. Vtipně a překvapivě roztomile popisuje svoji práci v bdsm[1] dungeonu od úplných začátků. Příběhové příspěvky prokládá těmi lehce poučnými. Popisuje běžné fetiše, vybavení a nábytek v dungeonu nebo nečekané strasti, se kterými se tamní pracovnice potýkají. Autorka také velmi aktivně komunikuje se svými čtenáři a účastí se různých setkání.

Styl humoru jde ruku v ruce i s grafickou úpravou. Postavy jsou velmi stylizované a kresba jednoduchá. Zajímavá je i volba barev, většina příběhových příspěvků je monochromatická, ale vždy v odstínech jiné barvy. Podobně jako u mnoha webkomiksů je z archivu dobře vidět, jak se vyvíjel autorčin styl a schopnosti. První stripy byly kreslené podobně stylizovaně, ale detailněji. Postupné zjednodušení ale atmosféře komiksu sedí lépe.

Tomáš Denemark

http://nicbuxom.blogspot.cz/


[1] Pro méně zkušené čtenáře: jedná se zkratku vícero pojmů.  – Bondáž a Disciplína (B/D), Dominance a submisivita (D/S), a klasické Sado-Maso (S/M).