V Národní třídě se Rudiš našel, snad se už neztratí…

V červnu vydalo nakladatelství Labyrint novou knihu spisovatele, scénáristy a autora divadelních her, Jaroslava Rudiše. Novela Národní třída je monologem, zpovědí i manifestem jednoho notorického rváče. Bydlí v Praze na sídlišti, říká si Vandam a nemá rád „bordel“.

Novela je po formální i obsahové stránce rozdělena do dvou částí, z nichž ta rozsáhlejší funguje jako návod na život, který hlavní hrdina Vandam předává svému synovi. Kromě toho ji můžeme chápat také jako vysvětlení a zhodnocení Vandamovy dosavadní existence.

Jeho životní vášní jsou bitvy, války a akční filmy. Odsud také jeho přezdívka – podle hvězdy bojových filmů Jean-Clauda Van Dama: „Řikaj mi Vandam. Řikaj mi tak proto, že denně dělam dvě stě kliků stejně jako Vandam.“ Velké historické boje se ve vyprávění promítají do malých opileckých šarvátek hlavního hrdiny. Prolínání minulého s přítomným není specifikem jen této novely. Podobný postup bychom našli například i v Rudišově komiksu Alois Nebel, kde se hlavnímu hrdinovi zjevovaly postavy a příběhy z doby druhé světové války.

Vandam má všechny důležité bitvy nastudované a na základě této znalosti se snaží připravit na to, co bude. Tvrdí, že chce mír, ale ví, že přijde válka. Proto cvičí a sem tam někoho zbije. Jeho životním mottem je: „Kdo nebude nachystanej, skončil.“ A to se snaží vštípit i svému synovi: „Kolik děláš kliků ty? Nemusíš mi to říkat, jestli nechceš. Nemusíš, ale můžeš. Měl bys to totiž vědět. Měl bys bejt nachystanej. Měl bys cvičit,“ nebo „Cvič a čti a makej a čti a cvič, abys byl připravenej, až to zas bouchne.“

Kateřina Kubová

Rudiš, Jaroslav: Národní třída. Labyrint. Praha 2013. 130 stran.

Recenze je zkrácena. Kompletní text najdete v Lógru č. 9.

Koupit