Marnost nad marnost

Otcovražda, bratrovražda, strýcovražda i tetovražda, uřezaná přirození, a to vše pravidelně prokládané notnými dávkami poctivého soft porna – zkrátka renesance a humanismus jako z učebnice.

Rusko-chilsko-francouzský režisér a komiksový scenárista Alejandro Jodorowsky proslul jako mistr krajností. Očekávat od čtyřdílné série Borgia, kterou vytvořil spolu s kreslířem Milem Manarou, něco jiného by bylo značně pošetilé. Jodorowsky se českému čtenáři již představil svým přinejmenším přelomovým sci-fi komiksem Incal, který u nás vyšel, stejně jako nyní Borgia, v nakladatelství Crew v rámci edice Mistrovská díla evropského komiksu.  Ale už letmé nakouknutí do borgiovského sešitu čtenáři napoví, že tentokrát nepůjde o zasněné surrealistické vize.

Italský mistr vyšpulených zadečků a vnadných poprsí Milo Manara vnesl do příběhu rodu Borgiů, který se stal synonymem temné stránky renesance, okázalé, klasicizující výtvarné zpracování čerpající stejnou měrou z renesančních autorů, jako z hravé secese.  Právě Manarova práce s kontrasty krásy a ohavnosti, plození a umírání, vznešenosti a zvířeckosti či okázalosti a bídy má zásadní vliv na to, že dílo nakonec není pouhým součtem svých částí (tedy neustálým kolotočem všemožných kombinací sexu a ukrutností), ale že čtenářem rezonuje dlouho po odložení komiksové knihy.

Není jistě náhodou, že jsme v současné době zahlceni televizními seriály, které středověk či starověk podávají coby dobu intrik, nespoutaného sexu a drsného násilí. Díla jako Řím, Tudorovci, Prokletí králové, Hra o trůny či seriál Borgiové (!) nevznikají v době táhlé krize a neustálého pocitu ohrožení euroatlantické civilizace náhodou. Tak jako doba studené války do své kultury promítla strach z totální destrukce jadernou zbraní, pro současnost je příznačný římský příběh pozvolného rozpadu vyspělého impéria. Proto tak táhnou všichni ti popravení králové, svržení papežové a otrávení cézarové.

 (redakčně zkráceno)

-st-

Alexandro Jodorowsky, Milo Manara: Borgia

Crew.  2013

 

V čem přesně tedy komiks Borgia vyniká se dozvíte v jarním Lógru.

Koupit