Webkomiks: Poorly Drawn Lines

Musí to být skvělý pocit, když se váš koníček (čmárání vtipných leč nesmyslných obrázků) stane internetovou senzací. A právě to se přihodilo Rezovi Farazmandovi se stripy Poorly Drawn Lines (PDL). Už od prvního ročníku na univerzitě v Los Angeles svými výtvory zásoboval školní časopis a postupně přešel na webkomiksové servery. Čtenářský ohlas pomalu, ale jistě nabíral na síle a dnes patří PDL mezi nejpopulárnější komiksy mladých intelektuálů.

Jak už název napovídá, výtvarná virtuozita není zrovna autorovou doménou a na první pohled by se jeho styl dal zaměnit například s kresleným humorem autorů kolem humoristického časopisu Sorry. Při bližším pohledu se ovšem vyjeví jistý chlad a odtažitost Farazmandova stylu. S výtvarnou odtažitostí souvisí i druh humoru, který je založený spíše verbálně než vizuálně, a kromě občasné výtvarné pointy slouží postavy především jako věšáky na repliky. Tomu odpovídá také vývoj vizuální stránky, který se postupem času zklidnil, kontury se zaoblily a černobílou nahradily jemné pastelové barvy.

Ani humor samotný není zrovna nějaká velká řachanda, u které se budete válet smíchy (ostatně, intelektuálové se smíchy zásadně neválejí, nanejvýš se decentně pousmějí, když se vám povede opravdu dobrá hláška). Jedná se spíše o hořká povzdechnutí nad nesmyslností života a zachycení kontrastu intelektuálního a reálného světa, přičemž ten první bývá zpravidla bez milosti převálcován tím druhým. Z toho důvodu v sobě mají i nejlepší PDL značnou dávku sladké melancholie, kterou ještě podtrhávají velké pastelové plochy v tlumených barvách.

Tedy, pokud jste lehce zasmušilou součástí terciárního vzdělávacího procesu se smyslem pro absurdní humor, PDL je webkomiksem právě pro vás.

-st-

Tento díl našeho seriálu o webkomiksech najdete v superhrdinském Lógru. Je tam toho ale mnohem víc.

Koupit