Rozhovor s Jakubem Pavlovským, iniciátorem Daruj knihu seniorovi a Book´s Calling

Na Facebooku propagujete akci Daruj knihu seniorovi, jak jste na ten nápad přišel?

Mám nutkání pomáhat lidem. V mém věku a postavení nemůžu pomáhat, jak bych chtěl, proto jsem se snažil vymyslet něco, co by ostatní alespoň potěšilo. Jelikož mám fotografický projekt na podporu čtení knih Book’s Calling, podobná akce pro mě byla přirozeným pokračováním.

O jakou akci vlastně jde?

Akce Daruj knihu seniorovi spočívá v darování knih, které lidé již přečetli a nepotřebují je. Je mnohem lepší poslat knihy do dalšího kola, než aby se na ně v domácí knihovně prášilo. Každý, kdo má doma knihu, kterou například již léta neotevřel, může přijít a darovat ji. Následně všechny knihy odvezeme, probereme a darujeme do domovů důchodců, kluboven či jednotlivcům.

Proč zrovna senioři, nejsou to zrovna ti, kteří čtou dost?

Na podzim loňského roku jsem se stal dobrovolníkem pro nadaci Krása pomoci, která podporuje seniory. A právě tehdy jsem se začal zajímat o jejich životy.

Do budoucna plánuju společně s lidmi obdarovat i děti a mládež nebo lidi bez domova. V poslední době jsem strávil nějaký čas přemýšlením o seniorech, proto jsem se rozhodl začít právě s nimi.

Akce je určena pro nějaký konkrétní domov důchodců?

Nyní připravuju seznam domovů, kam knihy po akci daruju. Určitě nepůjde jen o jedno místo. Pokud to vyjde, obdarovanými budou také klubovny pro seniory i jednotlivci.

Seniory plánujete obdarovat 21. března, což je Mezinárodní den poezie – je to náhoda?

To datum jsem vybral především proto, že moje maminka slaví narozeniny a venku už bývá příjemně teplo. Za shodu termínů narozenin a Mezinárodního dne poezie můžu být jedině rád.

Čemu se věnujete profesně?

Momentálně studuju prvním rokem komunikaci a masmédia. Mimo to se věnuju psaní pro online magazín Menstyle.cz a od září loňského roku projektu na podporu čtení knih.

V projektu Book’s Calling, který zmiňujete, komunikujete především v angličtině. Na koho cílíte?

Jak jsem již zmínil, projekt funguje pár měsíců. Nejdříve jsem s tím začal na Instagramu, kde jsem chtěl zjistit, jestli se lidem budou líbit fotografie, na kterých sedím na zemi a čtu si knihu. Poté jsem vytvořil stránku na Facebooku, která mi umožňuje vkládat i fanouškovské příspěvky a vytvářet události, aby se o nich dozvědělo více lidí. Všechny citáty u fotografií jsou v angličtině, protože jsem je ze začátku sdílel na Instagramu a chtěl jsem, aby jim rozuměli všichni. Ale když přidávám jiné materiály, popíšu je i česky.

Chci, aby si lidé udělali čas na čtení kdekoliv a kdykoliv, samozřejmě po nich nepožaduju přesně to, co na fotografiích sám dělám. Zveličováním chci získat pozornost lidí.

Chystám také různé menší akce, například veřejné čtení nebo soutěže.

Jaké knihy čtete?

I když mě za to můj bratr peskuje, mám rád detektivky. Tvrdí, že bych měl číst něco více vzdělávacího. V poslední době jsem si hodně oblíbil Daniela Silvu, Felixe a Dicka Francisovy, královnu anglické detektivky Agathu Christie. Ale mimo to si rád přečtu Dana Browna či nějaká dramata.

Máte nějakou knihu, která je pro vás zásadní. A proč?

Zatím bohužel nemám, ale pevně věřím, že letos na nějakou narazím. Ale například po přečtení Inferna od Dana Browna jsem si uvědomil, že růst populace je skutečným problémem.