Blesk z čistého nebe: Harper Leeová už nebude autorkou jediné knihy

– aktualizováno –

Je to prostě senzace! Harper Leeová vydá letos „volné pokračování“ svého Pulitzerem ověnčeného bestselleru Jako zabít ptáčka (1960). Proč je to ale taková událost?

Nikdo totiž nečekal, že by Leeová ještě něco kdy napsala. Podobně jako J. D. Sallinger, který byl zřejmě také paralyzován úspěchem vlastní knihy Kdo chytá v žitě, přestala poskytovat rozhovory a úplně se stáhla z veřejného života. V posledním interview se dokonce nechala slyšet, že nečekala, že se kniha bude prodávat. Ta šla ale na odbyt po milionech. Dva roky poté byl podle ní natočen oscarový film s Gregory Peckem. A kniha se právem stala americkou klasikou.

Harper Leeová nevydala navzdory obrovskému zájmu od svého debutu vůbec nic. A možná ani nic nového nenapsala. Román Go Set a Watchman, který má osmaosmdesátileté autorce vyjít letos v červenci, napsala totiž už v polovině padesátých let. Román Jako zabít ptáčka, který se odehrává v jižanském zapadákově Maycomb v době Velké hospodářské krize, vychází právě ze vzpomínkových pasáží této knihy, jejíž rukopis se až do podzimu loňského roku považoval za ztracený.

Těšit se tedy můžeme na staré známé „po dvaceti letech“ – už dospělou vypravěčku Čiperu, jejího otce Atika a další postavy. Je to ale dobře? Kromě spousty nadšených reakcí se objevují i hlasy těch, kteří tvrdí, že Jako zabít ptáčka je ve své podstatě dokonalost sama. Příběh charismatického právníka bojujícího proti rasové nespravedlnosti je podle nich úplný, tak jak je, a k jeho „pokračování“ vzhlížejí spíše s obavami.

Některým fanouškům také přijde krajně podezřelé, že by Leeová po 55 letech změnila názor a chtěla opět publikovat, a připomínají její dřívější výroky: „Když jste jednou na vrcholu, je jenom jedna cesta kudy můžete dál jít.“ nebo „Za žádnou cenu bych znova nechtěla projít tím tlakem a publicitou, kterou jsem prožila s Jako zabít ptáčka. Řekla jsem, co jsem chtěla, a nebudu to říkat znova.“ Nalezení rukopisu přičítají konspirátoři spíše tomu, že před třemi měsíci zemřela spisovatelčina sestra Alice, která ji léta chránila před médii a tlakem vydavatelů. Sama Harper Leeová na tom po zdravotní stránce není prý úplně nejlépe, po mrtvici, kterou prodělala v roce 2007 je částečně slepá a prakticky ohluchla.

zdroje: AP, theguardian.com, hellogiggles.com