20 knih za posledních 20 let

Knih vychází opravdu hodně a občas je těžké se v tom trochu zorientovat. Čas od času se tedy někdo vytasí s výběrem těch, které bychom neměli minout. Tentokrát dali žebříček dohromady odborníci z Literárního festivalu v Bathu (Independent Bath Literature Festival), který právě teď probíhá. Festival dal dohromady dvacet těch nej anglicky psaných knih za posledních dvacet let, za každý rok jedna. V České republice se nám čte jako v bavlnce, protože drtivá většina z nich vyšla i česky. Klobouk dolů, nakladatelé!

1995 Mandolína kapitána Corelliho od Louise de Bernièrese (česky 2002)

Román tohoto britského autora se stal předlohou stejnojmennému filmu s Nicolasem Cagem a Penelope Cruzovou. Ať už jste film viděli nebo ne, přečtěte si knížku, opravdu stojí za to. Román získal Cenu spisovatelů Britského společenství za nejlepší knihu roku 1995 euroasijského regionu. Ani nebudete věřit, že ho nepsal Řek.

1996 Alias Grace od Margaret Atwoodové

Kanadská spisovatelka je v našich končinách dobře známá, ale tahle její próza česky snad jako jediná dosud nevyšla, a to byla nominována na prestižní Man Bookerovu cenu či Women´s Prize for Fiction. Pokud ale čtete v angličtině, Alias Grace by měla být dobrá volba.

1997 Americká idyla od Philipa Rotha (česky 2005)

Takhle kniha si dokonce vysloužila Pulitzera. Pokud jste Rothovi skalní fanoušci, asi už ji doma máte. Jinak ale zapátrejte v knihkupectvích či knihovnách, Americká idyla se vám bude líbit.

1998 Anglie, Anglie od Juliana Barnese

Anglickému spisovateli nevyšla česky ze čtyř jeho knih nominovaných na Man Bookerovu právě jen Anglie, Anglie. Ty ostatní ale česky dostupné jsou: Flaubertův papoušek (česky 1996), Arthur & George (česky 2007) i Vědomí konce (česky 20012), díky níž Barnes nominaci napočtvrté konečně proměnil.

1999 Hanebnost od Johna Maxwella Coetzeeho (česky 2000)

Co se literárních cen týče, tenhle pán je frajer. Kromě nobelovky z roku 2003 jako první obdržel Man Bookera dvakrát – za Život a dobu Michaela K. (1983, česky poprvé 1998) a právě za Hanebnost. Více asi netřeba dodávat…

2000 Bílé zuby od Zadie Smithové (česky 2003)

Tomu říkáme debut! Mnozí jej řadí k těm nejlepším za poslední dekády („potvrzeno“ Whitbreadovou cenou za debut, stejně tak ji ocenil i Guardian). Pokud už máte načteno, zkuste třeba její knížku O kráse.

2001 Pokání od Iana McEwana (česky 2008)

Zase jedna předlohovka. Jste-li tedy líní, rovnou přeskočte k stejnojmennému filmu (na ČSFD má 84 %). Ale protože víme, že rádi čtete, jděte i do knížky – aspoň budete moc srovnávat. Za nás ale asi nejslabší McEwan.

2002 Každé lidské srdce od Williama Boyda (česky 2004)

Deník fiktivního spisovatele, bohéma z pera u nás ne moc známého autora Williama Boyda. Přiznáme se, že jsme knihu zatím nečetli. Vy ano? Dejte nám vědět, jak se vám líbila.

2003 Podivný případ se psem od Marka Haddona (česky 2003)

Přišel vám Sherlock Holmes někdy jako podivný autista? Hrdina téhle knihy autista opravdu je a po vzoru svého vzoru musí objasnit zločin zapíchnutého psa. Román získal prestižní Whitbreadovu cenu.

2004 Malý ostrov od Andrey Levyové

Tahle u nás neznámá autorka je dcerou jamajských imigrantů, sama se však narodila už v Londýně. Malý ostrov vychází právě ze zážitků jejích rodičů, kteří po válce utekli do Británie. Román byl při předávání Whitbreadovy ceny zvolen knihou roku a získal i ocenění pro ženské spisovatelky Orange Prize for Fiction a v roce 2005 Cenu spisovatelů Britského společenství.

2005 Musíme si promluvit o Kevinovi od Lionel Shriverové (česky 2007)

Další kniha, která získala titul Orange Prize pro spisovatelky ženy, je doslova horor. Už od dob Sám doma víme, že Kevin by neměl zůstávat bez dozoru. Ten z románu americké spisovatelky Shriverové zastřelil pár spolužáků, jeho matka pak v dopisech manželovi vzpomíná, co všechno jejich milovaný spratek kdy vyvedl. Pokud jste žena a hledáte důvody, proč si ještě nepořídit potomka, zařaďte si tuhle knížku mezi povinnou četbu hned za Rosemary má děťátko a Bradburyho povídku Malý vrah.

2006 Cesta od Cormaca McCarthyho (česky 2008)

O Cestě Cormaca McCarthyho jste už určitě slyšeli mnoho, nejspíš jste ji už i četli. Tak jen připomeneme, že román obdržel v roce 2007 Pulitzerovu cenu, a zase popojedeme o kousek dál.

2007 Půl žlutého slunce od Chimamandy Ngozi Adichieové (česky 2008)

A opět – Orange Prize pro ženy. Ženské autorky se prostě vyplatí sledovat. Adichieová se díky svému románu stala první africkou a také nejmladší autorkou, která cenu kdy dostala. Je libo trochu nigerijské exotiky?

2008 Štvanec od Sadie Jonesové (česky 2008)

Ne, tahle spisovatelka nedostala cenu „pro ženy“ – ale cenu Costa Book Award (což je vlastně pokračovatel Whitbreadovy ceny – nový sponzor, nový název, znáte to). O Sadie Jonesové se občas říká, že je takový McEwan v sukni, tak zkuste román Štvanec, ať můžete sami posoudit. Štvanec byl v Británii dlouho bestsellerem, u nás kniha vyšla v nakladatelství Víkend a nejspíš jste o ní ještě neslyšeli. Škoda.

2009 Malý vetřelec od Sarah Watersové (česky 2010)

Pojďte se bát! Pravá anglická duchařinka z pera britské autorky Sarah Watersové. Ta je mimo jiné známá tím, že ve svých knihách dává prostor lesbickým charakterům. Pokud vás to navnadilo, tak ale vězte, že Malý vetřelec je zrovna výjimkou.

2010 Wolf Hall od Hilary Mantelové (česky 2010)

Hilary Mantelová je dvojnásobnou laureátkou Man Bookerovy ceny za historický román Wolf Hall a za jeho pokračování Předveďte mrtvé. Pokud vás zajímá doba Jindřicha VIII. a radši čtete, než abyste se dívali na seriál Tudorovci, tak je Mantelová trefou do černého.

2011 Návštěva bandy rváčů od Jennifer Eganové (česky 2012)

Držitelka Pulitzerovy ceny, americká spisovatelka Jennifer Eganová zasadila děj své knihy doby od 70. let 20. století až do roku 2020. Rovnou vás upozorníme, že přeskakuje mezi žánry, vypravěči, střídá časové roviny, takže pokud máte radši knihy, kde všechno plyne hezky popořádku, tohle nebude váš šálek kávy.

2012 Země divů od Ann Patchettové (česky 2012)

Americkou spisovatelku Ann Patchettvou znáte možná jako autorku románu Bel canto (česky 2009). Země divů je její druhá česky vydaná kniha.

2013 Život za životem od Kate Atkinsonové (česky 2014)

A tady už se blížíme do současnosti. Bestseller s oceněním Costa Book Award u nás vyšel loni a vedl si dobře. Od Atkinsonové vyšly česky dříve další dvě knihy V zákulisí muzea a Neuzavřené případy, nicméně pokud jste s Atkinsonovou ještě neměli tu čest, sáhněte po Životě za životem.

2014 Stehlík od Donny Tarttové

Na román Stehlík, který získal Pulitzerovu cenu, si v češtině musíme ještě chvíli počkat. Vyjít by měla 26. března 2015.

 

Denisa G. Goldmannová