Breivik, kluk jako ty: Åsne Seierstadová napsala knihu o norském zabijákovi

Norská novinářka a spisovatelka Åsne Seierstadová si dala nelehký úkol. Ve své nové knize One of us: The story of Anders Breivik and the Massacre in Norway (norsky En av oss) vypráví příběh jednoho z největších norských vrahů. Motivoval ji jistě z části zaručený ekonomický úspěch knihy. Kniha o Breivikovi se zřejmě stane celosvětovým hitem. Dle aktuálních reakcí na knihu se ale můžeme těšit na víc než jen povrchní klouzání po počtu obětí a démonizování muže s očima modřejšíma než jarní nebe. Jeho příběh totiž není ukázkou zla, ale důsledkem mnohem hlubších kulturních změn.

Název knihy – One of us – napovídá, kterým směrem se Seierstadová rozhodla vydat. Breivik v knize vystupuje jako mladý muž z dysfunkční rodiny. Nemá mnoho přátel a postupně se vnitřně radikalizuje a vytváří si vlastní alternativní svět, kde si jasně obsazuje role dobra a zla.

Narativ Breivikova života tak, jak ho staví Seirstedová, zapadá do schématu, o kterém v trochu jiném kontextu hovořil před několika dny na festivalu v Dubaji David Nicholls, autor nominovaný na Man Bookerovu cenu, jako o jednom z hlavních témat současné literatury. „Divorce comedy“ nahradí dle něj novou formou romantických komedií, protože více odrážejí současný rodinný život. U Breivika se o komedii nejedná, téma ale zůstává. Radikální kulturní změna staví lidi před novou výzvu – naučit se vypořádat se stavem, kdy je normální nebýt normální. Většina dětí dnes nepochází z tradičních rodin, ale z rodin rozvedených, přistěhovaleckých, homosexuálních či jinak nestandardních.

Tato kulturní změna přináší i příběh Breivika – muže, který dospěl při hledání svého místa v tomto „novém“ světě k velmi nešťastnému řešení. Těšme se, že kniha One of Us vyjde brzy i česky a naučí nás nahlížet i na tak děsivé události, jako jsou teroristické útoky a veřejné popravy, jako na důsledky širších problémů, nejen projevy jednotlivců, kterým přeskočilo.

Marek Dobrý

 

Zdroje: telegraph.co.uk_1, telegraph.co.uk_2