Hltáte filmy a knihy o 11. září? Zbystřete. Vznikla opera

Jedenácté září, které zahýbalo geopolitickou situací jako žádná jiná událost od rozpadu Sovětského svazu, si velmi často bere na paškál i umění. Ujali se ho i spisovatelé jako Don DeLillo. Knihu Padající muž či film Let číslo 93 zná valná většina z nás. Snad jediná oblast umění, která se prozatím tohoto teroristického útoku štítila, byla opera. Dle informací z The Independent se to ale brzy změní. Již brzy se na londýnských prknech objeví opera s názvem Between Worlds.

A já se ptám: Proboha proč? V čem tento umělecký příspěvek obohatí pole uměleckého zobrazení 11. září? Skladatelka Tansy Daviesová spolu s Nickem Drakem, který napsal libreto, se zaměřili především na to, co se odehrávalo přímo v Dvojčatech.

Pokud byste tedy chtěli vidět árii z úst sekuriťáka či zpěv do mobilního telefonu, kterým se „odsouzení na smrt“ loučí s příbuznými, objednávejte letenky a lístky do Barbican Theatre.

Mně představa opery na toto téma přijde poněkud absurdní. Na druhou stranu zájem diváků si vysloužila i opera o Naganu (a dle všeho byla velmi povedená). Možná tedy přichází doba, kdy i opera plebsovatí. Dobře pro ni.

Marek Dobrý

 

Zdroj: Independent