9 zlozvyků milovníků knih

Kniha jako zavazadlo

Bez knihy jsme jako nazí. Než odejdeme z domu, vždycky si s sebou bereme minimálně jednu. Klidně do ruky, bez ní bychom totiž byli nervózní. Cesty MHD bývají dlouhé a kamarádi v téhle online době chodí vždycky pozdě. S knížkou nikdy nebudeme přistiženi in flagranti. Jediná výjimka je, když jedeme na kole do kavárny, kde mají slušnou knihovničku.

Hromadění knih

Jako čtenáři se prostě rádi obklopujeme knihami. Na otázky typu „A nemáš těch knih nějak moc?“ jenom nevěřícně obracíme oči v sloup. Knihovna-instituce je dobrá věc, ta domácí je ale lepší! Mamon je neúprosný, chceme knihy vlastnit (někdy i ve více vydáních). A taky nechápeme své známé, co přemýšlejí, co udělat doma s velkou bílou stěnou… Koupit obraz? Pořídit si projektor? My máme jasno – ideální místo pro další knihovnu.

Jenom jednu

Někdo si udělá radost koupí bot, nebo čokolády. Někdo, jak už jsem zmínila výše, si koupí knížku. Problém je, že málokdy dokážeme odejít z knihkupectví či antikvariátu jenom s jednou (nebo se dvěma). Naprostou zhoubou jsou pak akce e-shopů „nakupte za dva tácy a poštovné máte gratis“. Člověk je hned švorc, a to, že jednou za rok můžeme koupit knížky bez DPH, taky příliš nepomáhá, ba naopak!

Všetečka

Ať už jsme na návštěvě u známých, v kavárně, v zapadlém penzionu nebo v nějakém fancy bejváku přes airbnb, vždycky se podvědomě rozhlížíme a hledáme nějakou tu poličku s knihami. Když ji najdeme, pookřejeme a sondujeme, do které knížky se začíst jako první. A slušné vychování nám brání v tom odkráčet s některými tituly domů. Prosím vás, co dělají lidi, co doma nemají knížky? (Jako vážně…)

Literární odkazy

Osobně se tomu snažím spíš vyhnout, neboť zkušenost mi radí, že insiderské vtípky a narážky na knížky moc ovací většinou nesklízí. Záleží ale na publiku, mezi hardcore čtenáři budeme za hvězdu. Mezi běžňákama za debila – divné pohledy, prostě to nesedne na úrodnou půdu.

Debatování a přehnané reakce

Běžně býváte kliďas, ale občas vás knížka dokáže rozvášnit (teď nemyslím Padesát odstínů) a nadzvednout ze židle? Jsme schopní se s někým pohádat do krve o Kunderovi. Na druhou stranu cítíme podivné nadšení, když se potkáme s někým, kdo taky miluje jednu z našich oblíbených knih. To má pak člověk hned lepší den.

Literární adaptace

Ten pocit, když někdo zprzní naši oblíbenou knihu (no, někteří to možná zažili, až když se sáhlo na jejich fantasy modly – Pán prstenů, Hobit, Hra o trůny…) Jistě, nikdy se filmař nezavděčí všem, ale občas si říkám, proč se třeba Brabec pouštěl do Erbenovy Kytice a Máchova Máje. Stejně nám to ale nedá, a když jde do kin takový Velký Gatsby, tak se prostě jdeme podívat (a ne jen kvůli DiCapriovi).

Záložky

O tom už jsme v Lógru psali – jako záložka může posloužit opravdu ledacos.

Kniha jako dárek

Knížka je pro nás ten nejlepší dárek (smiřte se s tím, že máme pocit, že i pro vás). Vánoce, narozeniny, svátek… Nelamte si hlavu, kniha to jistí. A skoro nemůžete šlápnout vedle. Moje rada zní: Opravdu se snažte se nevybírat podle sebe, ale podle toho, co se bude líbit tomu, kdo knížku dostane. (Když narazíte na něco pro sebe, kupte si to. To, že nemáte narozeniny, vůbec nevadí.

Denisa Goldmannová