Speciál pro maturanty: 11 biblických postav, které byste měli znát

Iškariotský? Nebyl to ani Venca, ani Karel. Byl to Jidáš. Příště ale může být v maturitě někdo jiný. Tak se podívejte, koho byste měli znát, pokud nechcete být za ocasy.

Ježíš Kristus – Možná byl černý, možná bílý. Zřejmě to nebyla žena. Dlouho jste věřili na to, že vám o Vánocích nosí auta na ovládání. Budete se divit, ale toho týpka, co všude visí na křížích, byste znát měli. Kdysi dávno ho ukřižovali a on pak vstal z mrtvých. Nonsens? Možná, ale musíš si to pamatovat. Měl dlouhý vousy a byl to klaďas. Není proto asi tak sexy, ale co už.

Josef a Marie – Nudný páreček. Někdy také svatý Josef a Panna Marie. Nesouložili. Přesto se jim narodil ten klaďas z kříže. Zní to jako blbost, ale tahle znalost taky patří k základům naší civilizace. Mimochodem když se jim narodil Ježíš, chodili si ke kolíbce do Betléma dělat selfíčka všichni z okolí.

Pilát Pontský – Správný záporák. Superhrdina šmejdů. Kdysi dávno byl prefektem římské provincie Judea. A proč ho znát? Je to ten, kdo odsoudil Ježíše k ukřižování. Takový biblický Severus Snape.

Kašpar, Melichar a Baltazar – Nebyli teplí, přesto spolu cestovali po světě. Navštívili Ježíše krátce po jeho narození a přinesli mu řadu dárků. Když na dveřích uvidíte napsáno K+M+B, tak věřte, že to není tag žádného vašeho kamaráda se zálibou v graffiti, ale podpis Tří králů, kteří chodí na 6. ledna. A pokud to nevíte, uděláte si zase ostudu, stejně jako s tím Jidášem.

Matouš, Marek, Lukáš a Jan – Normální jména, co? Oni to ale taky byli autoři evangelií v Novém zákoně. Na Twitteru nejsou a na Facebooku je taky nenajdete, ale zkuste si to zapamatovat. Nikdo po vás nechce, abyste evangelia pojmenovaná po nich četli, ale ta když se vás na ně někdo zeptá, nedělejte, že on je ten blbější.

 

Jehuda z Kériot