Papírová kniha porazila e-book. Amazon otevírá kamenné knihkupectví

Souboj e-book versus papírová kniha rozpoutal v posledních deseti letech stovky tisíc diskuzí nejen v pražské kavárně. Znamená e-book konec papíru? Otázka zdá se zodpovězena. Ne. Papír opět obhájil svou pozici. Gutenberg nadále v klidu spí. Proč si to myslíme? Hned ze dvou důvodů.

 

Podle zpráv PewResearchCenter, které zveřejňuje údaje o počtu prodaných technologických zařízení, výrazně klesá počet prodaných e-readerů, tedy zařízení na čtení e-booků. Smartphonů se prodává čím dál více, tablety rostou, ale e-readery výrazně klesají. Křivka prodejů padá doslova jak kámen ze skály. Bublina praskla. Omlouváme se kindlofilům.

 

 

Před několika týdny navíc obchodní řetězec Waterstones oznámil, že končí s prodejem Kindlů ve většině svých poboček. Proč? Obchody se netrhnou. Podle grafu prodejů papírových versus digitálních knih v Británii lze usuzovat proč. Lidé raději dávají peníze za hmotné knihy. Podíly prodejů hovoří vcelku jasně.

12243913_10208195899242009_955239588_n

Samozřejmě můžete namítnout, že lidé čtou e-booky na jiných zařízeních, třeba na zmíněných tabletech, a že poměr prodejů je ovlivněn možností e-booky stahovat, třeba i nelegálně, z internetu. Určitě z části ano. Souboj se tím ale mění na čtení offline vs. online. Nejedná se o souboj technologií. A především to nic nemění na faktu, že e-reader nezabil papírovou knihu. Obě média spolu budou koexistovat. Kindle samozřejmě v příštích třech letech nezanikne. Ale e-ready jako takové svůj boj o výsluní prohrály. A jak to ve světě médií a technologií bývá, podobné prohlášení předpovídá brzký konec.

12231205_10208195899282010_1747901056_n

 

Amazon otevřel kamenné knihkupectví

 

Vše potvrzuje i čerstvá zpráva ze Seattlu. Jedna z největších internetových firem, zlovolný kapitalista Amazon, pověstný tím, že ovládl internetový obchod s knihami, otevírá kamenné knihkupectví. Bude prodávat papírové knihy. Za skvělé ceny.

 

SEATTLE, WA - NOVEMBER 4: The newly-opened Amazon Books store is pictured on November 4, 2015 in Seattle, Washington. The online retailer opened its first brick-and-mortar book store on November 3, 2015. (Photo by Stephen Brashear/Getty Images)

(Photo by Stephen Brashear/Getty Images)

 

Firmy jako Amazon málokdy dělají něco bez určité vize. Otevření kamenného knihkupectví proto neznamená, že by Jeffa Bezose, šéfa Amazonu, přestal bavit internet. Zkrátka tato firma sází na budoucnost papírové knihy a jejího offlinového prodeje. Ruku na srdce, kolikrát se Amazon z pohledu obchodování v posledních deseti letech mýlil?

 

Marek Dobrý