10 aplikací pro všechny milovníky knih

To, že se vyznáte ve všech antících, máte kartičky do všech možných knihoven a vaše domácí kolekce knih čítá i ty největší poklady, ještě zdaleka neznamená, že jste literární profík. Ruku na srdce, jak vypadá váš telefon? Prosím, neříkejte, že jako Nokia 3310. Máte vůbec nějaké literární aplikace? Jasně… Tak i proto jsme vám sepsali 10 těch nejzajímavějších.

 

1. GoodReads

Něco jako Facebook. Ale místo fotek jídel, roztomilých dětí a záznamech o běhání stalkujete lidi podle toho, jakou zrovna čtou knížku, jak ji ohodnotili a jak trapně nízký či sebevědomě vysoký si stanovili cíl přečtených knížek na rok 2015. A taky svým otravným kamarádům, co neustále čtou severský krimi, můžete doporučit ke čtení konečně něco pořádnýho.

goodreads

2. Shelfie

Víte, jak se říká intelektuální selfie? Shelfie! Můžete si stáhnout aplikaci, která vám fotku vaší knihovny převede do online světa. Knížky otaguje, doporučí vám je jako e-booky a samozřejmě – jinak by to nikoho nebavilo – můžete šmírovat i regály ostatních přátel.

shelfie

3. Audible

S touto aplikací si budete připadat, jako kdybyste se nabourali do knihovny Českého rozhlasu. Z více než 180 000 audioknih si vybere snad i ten největší šťoura. Audioknížky navíc můžete hodnotit a za jejich poslechy sbírat odznáčky jak kdysi ve skautu. A to je přesně ten moment, kdy se moderní doba pojí s nostalgií let minulých.

Audible

4. Audiotéka

Pro česky namluvené audioknihy vyzkoušejte Audiotéku. Na úvod vám náladu nezkazí žádná protivná registrace, vynucené propojení s Facebookem. Nic takovýho. Vyberete si audioknížky podle kategorií, a ano, samozřejmě se podíváte na sekci „bestsellery“, abyste vomrkli, jak jsou na tom ostatní. U každé knihy si navíc můžete stáhnout i kapitolu zadarmo, dvě kliknutí a máte ji v telefonu.

audioteka

 

5. POETRY from The Poetry Foundation

Aplikace POETRY… no to je něco, jako kdybyste si vzali celou redakci Psího vína do kapsy. Ano, takhle šikovná věcička to je. Plně k dispozici jsou sbírky všech básnických velikánů, navíc seřazené podle poněkud netypických kategorií, třeba jako příroda, stárnutí či závazek, anebo podle druhu emocí (od humoru až po frustraci).

poetry_foundation_iphone_app1

6. Apokalypsa (CZ)

První český digiromán. Je vůbec možný si ho nestáhnout? První dvě kapitoly jsou zadarmo a čtenářský zážitek je opravdu nevšední – kapitoly jsou proloženy videi, občas vám na text padne sníh, jindy si zase musíte posvítit svíčkou. Uměli byste snad 50 MB v paměti telefonu investovat lépe?

crop-334805-apokalypsa_520x250

7. Simple Book Catalogue

Knihovna vám praská ve švech, knížky se líně převalují jedna přes druhou, práší se na ně a navíc ještě protivně žloutnou. A vám je jasné, že byste už konečně měli své knihovně věnovat péči, protřídit ji, vštípit jí smysl pro hierarchii a řazení. Ale komu by se do toho chtělo… Naštěstí je tu aplikace Simple Book Catalogue. Do té můžete postupně zadat všechny knížky, které vlastníte, a jednoduše je pár kliknutími zorganizovat podle vámi zvolené kategorie. Takže až vás zase někdo bude chtít sprdnout, že máte v bytě nepořádek, jen jim ukažte telefon a řekněte, ať se uklidní.

simple book catalogue

8. Knihovna

Díky aplikaci Městské knihovny v Praze můžete spravovat svoje rezervace, a držet tak výši pokuty v únosné míře. Aplikace vám sama nabídne informace o kulturním programu knihovny, abyste pořád nečetli, ale třeba si zašli do kina (samozřejmě na film podle literární předlohy).

 

9. QuizUp

Aplikace plná skvěle zpracovaných kvízů na témata, na která si zrovna vzpomenete. A to nejen literární, kdybyste zatoužili vylézt ze škatulky knihomila. Můžete soutěžit s přáteli, ale bacha, klidně se může stát, že právě díky širokému spektru témat zjistíte, že váš nejlepší kamarád je přeborník v ČR v kvízu „Sex And The City“ (true story).

QuizUp

10. Kindle

Kindle, Kindle, Kindle, milujeme Kindle! Má cenu k tomu psát cokoliv navíc? Možná snad jen: Kindle! Kindle! (A nesmějte se, jsme ještě z generace, která vláčela pro napsání jedné eseje dvacet kilo knížek z knihovny.)

Kindle

Dáša Beníšková