Béčkoví superhrdinové

 

O Batmanovi a Supermanovi jsme na stránkách Lógru již popsali desítky stran. Kdo by je neznal, archetypální muže se superschopnostmi, kteří zachraňují svět. Vysoké náklady, nejlepší autoři a elitní kreslíři, to je svět špičkových superhrdinů.

liga

Tak jako na jednoho prvoligového fotbalistu připadají tisíce těch méně zdatných, i Kapitán Amerika či Iron Man ve svém stínu skrývají stovky a stovky hrdinů. kterým se nepodařilo po žebříčku čtenářské přízně vyšplhat až na výsluní. V následujícím článku se podíváme na některé pozoruhodné superhrdiny, po kterých se slehla zem, ale jejichž bizarnost si říká o alespoň krátké připomenutí.

 

He-Man

he-man

Ačkoliv tohoto hrdinu, vytvořeného na počátku osmdesátých let, rozhodně nelze podezírat z komerčního neúspěchu, existuje řada důvodů, proč ho můžeme považovat za postavu navýsost béčkovou. Skutečnost, že jde v první řadě o hračku od firmy Mattel, je už sama o sobě alarmující – co je to za superhrdinu, když ho navrhla stejná společnost jako panenku Barbie? Pochybným původem to však teprve začíná. Zatímco jiní superhrdinové, i ti neúspěšní, se snažili především za každou cenu odlišit a nějak na sebe upozornit, He-man je pravým opakem tohoto principu. Byl navržen tak, aby si ho mohl koupit úplně každý a aby zapadl do libovolné fantazie a rozhodně ničím nevyčníval. Proto také výsledný produkt oproti původnímu návrhu zaznamenal značné vybělení pokožky, vyšlechtění barbarských rysů a z bruneta se stal arijský blondýn.

 

Bouncing Boy

bouncing-boy

Zlatou érou bizarních hrdinů byla šedesátá léta. Nejen proto, že byli autoři nejspíš pořád pod vlivem omamných látek a poslechu psychedelických kapel, ale hlavně z toho důvodu, že komiksový trh po období klidu prudce expandoval a díru na trhu bylo třeba něčím zaplnit. Bouncing Boy přes poměrně značné rozměry toho však nebyl schopen.

 

Vlastním jménem Chuck Taine, klučina z budoucnosti, se omylem napije záhadného nápoje, který mu umožňuje transformovat své již tak zakulacené tělo do podoby lidské koule, jež pronásleduje zločince díky schopnosti vhodně se odrážet od okolních objektů. Ano, v roce 1961 bylo LSD ve Státech ještě legální.

 

El Guapo

 

Zatímco úlety v šedesátých letech lze vysvětlit dobovým oparem, nad některými počiny z počátku milénia zůstává rozum stát. K nim patří též mutant iberoamerického původu Robbie Rodriguez, který pod jménem El Guapo s pomocí svého skateboardu bojoval proti Talibanu.

El-Guapo

K tomu se váže ještě několik drobností: skateboard je ovládán telepaticky, ale je poněkud náladový, a když na to dojde, může svého majitele i řádně fyzicky inzultovat několika dobře mířenými údery… prkna.

 

The Dazzler

NEtunMMapu9pwz_1_b

A léta osmdesátá? Ani tehdy nešli pro řádnou bizarnost daleko. Příkladem může být superhrdinka/popstar Dazzler, která oslňovala své soky svými přesnými údery, božským hlasem a extrémně těsným bílým overalem.

 

Pravda je, že komiksoví vydavatelé tehdy poněkud zaspali dobu. V roce 1979 mělo jít o X-menovskou reakci na disko horečku. Když byl však projekt v roce 1981 dokončen, po disku už nikdo ani neštěkl a tvůrci museli zpátky k rýsovacím prknům. Navíc se nerealizoval ani původní plán o spojení komiksu s reálným hudebním projektem, takže není divu, že se Dazzler na pultech moc dlouho neohřála.

 

The Asbestos Lady

azbest

Kdo s čím zachází, tím také schází. Azbestová lady, leader gangu vyděračů a bankovních zlodějů, to poznala na vlastní kůži. Ve stopách Marie Curie-Skłodowské aplikovala svůj výzkum, který se orientoval převážně na nehořlavé látky, sama na sebe. Výsledek se brzy dostavil: Victoria Murdock sice bez větších obtíží odolala klaďasovi jménem Human Torch, ale pouze za cenu rakoviny plic způsobené pravidelným kontaktem s karcinogenním azbestem.

azbestos

 

Arm-Fall-Off Boy

Arm-Fall-Off Boy

Arm-Fall-Off Boy se do několika superhrdinských skupin hlásil neúspěšně. A není ani divu. Jeho hlavní superschopností bylo odnímání vlastních končetin a jejich následné užití jako tupých zbraní. Kam se hrabe Superman.

 

 

 

Stefan Segi