8 způsobů, jak řadit knihy v knihovně. A co to o vás vypovídá

 

Na pankáče jen tak halabala, nebo podle abecedy? Nebo snad podle barvy? Způsob, jakým si řadíme knížky v knihovně, o nás vypovídá mnohé. Podívejte se, co se o sobě můžete dozvědět.

 

1. Pěkně podle abecedy

 

Řadíte-li knížky pečlivě od A do Z, vypovídá to o vašem konzervatismu. Lpíte na tradicích a máte rádi věci tak, jak je znáte odmalička. V knihovně máte zřejmě hlavně klasiky, takže Mácha, Babička a Neruda.

gallery-1461270880-books-alphabetical-order

2. Vertikální stoh knih na sobě

 

Dáváte si knížky na sebe a děláte z nich komínky? Zřejmě máte rádi design a aktuální trendy, méně už si potrpíte na praktičnost. Maličko „kam vítr, tam plášť“, takže budete číst asi hlavně novinky na trhu.

FullSizeRender 2

3. Tematické řazení

 

Kuchařky u sebe, česká u sebe, slovníky u sebe. Když řadíte knížky, skládáte je podle tématu? To znamená, že jste velmi praktičtí a záleží vám na timemanagementu. Když něco chcete najít, nesmí to trvat dlouho. Knihovnu chcete mít jako Google, to znamená odpověď do pár setin vteřiny.

FullSizeRender

4. Chronologické řazení

 

Pěkně podle let. Dvacet knížek z roku 1990 a za nimi hnedle ta, co vyšla v roce 1991. Je to šichta, ale zase to vypadá organizovaně. A vaše povaha je víte jaká? Akademická. Trochu šprt, ale to neva.

 

5. Podle barev

 

Jaký auto? Červený. Jakýho Hakla? Modrýho, protože v poličce s bílými už je plno. Pokud takhle řadíte knížky v knihovně, asi nebudete největší literární znalec. Raději než Hemingwaye máte Instagram a srdíčka na něm. Potřebujete být oceňováni a stát mimo dav. A taky máte rádi adrenalinovou zábavu. Ale Matěje Milotu Zdirada Poláka jste zkrátka nečetli.

bookcase-sorted-by-color

6. To je fuk, prostě je to v knihovně

 

Nemáte systém? Válí se vám to v knihovně na pankáče? Tak to halt neberete život moc vážně a necháváte věci jen tak běžet, bez ohledu jak to chodí. Víte o všem, co byste měli dělat, ale nezajímá vás to. Nakonec všechno najdete, i sebe.

 

7. Hřbetem ke zdi, bílou do místnosti

 

Ano, i takhle lidé řadí knihy. Jejich knihovna vypadá jako sklad papíru. Dělají to hlavně perfekcionisti. Vypadá to úhledně. Tak pokud někdy u někoho podobného budete doma, radši tu knížku nevytahujte. Váš hostitel by mohl zkolabovat.

bookshelf-organization-spine-in

8. Přeplněno po okraj

 

Řadíte knihy hlavně tak, aby se tam vešly všechny? Pak to znamená jediné – jste masivní čtenář. Běžte občas do hospody na pivo, nebo se vám z těch fikčních světů zatočí hlava.