Předletní speciál: Jak naplánovat čundr po minipivovarech

 

Pokud jste někdy plánovali vícedenní výlet pro skupinu lidí, tak už víte, že koordinace takové akce není žádná juchanda. Ovšem naplánování čundru po minipivovarech, to už je výzva pro rozené organizační talenty.

 

V základu se vznik poutní cesty po minipivovarech příliš neodlišuje od podobných pěších štrapácí. Vytipujete si nějakou pěknou krajinnou oblast, kde se dá chodit v přírodě a sem tam něco pěkného potkat. Zřícenina, něčí rodiště, folklorní skanzen, však víte. Pomocí mapy si naplánujete úseky, odkud kam půjdete, kde po cestě narazíte na minipivovar a kde se bude spát. Týden před dnem D zabrouzdáte webem Českých drah, abyste se tam i zpět měli jak v klidu dostat.

 

Krom výše zmíněných obligátností je potřeba do plánu nějak zapojit skutečnost, že se cestou bude pít silné pivo. Sečtěte, kolik druhů piva v tom kterém minipivovaru mají a počítejte s 30 minutami na jedno velké a 20 minut na jedno malé pivo včetně obsloužení (jedná se o údaje získané dlouholetou zkušeností) a zapracujte potřebný čas do denního plánu. Počítejte, že všichni budou chtít ochutnat od každého druhu alespoň jedno malé. Pokud na čepu mají více jak tři druhy piva, tak doporučuji pít od každého jenom malé. Budete-li se toho držet, nestane se vám, že byste se pachtili za tmy někde po kopcích. Rychlost průměrného pěšího turisty se pohybuje kolem 5 km/h, ale u skupiny po návštěvě minipivovaru je lépe předpoklad snížit (3-4 km/h), byť se můžou najít i takoví, které pivo naspeeduje.

 

Klíčovou kategorií pro úspěch každého čundru po minipivovarech je správné složení výpravy. Než pozvete kamarády, otipujte si je. Bez servítek je zaškatulkujte do jednoho z těchto tří archetypů:

 

1. Hodně se hlídá, popř. úplně abstinuje. Počítá se za 1 bod.

 

2. Chce ochutnat všechna piva, co ten den potká, a tak si dokáže říct dost, aby vydržel do konce. Tomuto typu přiřaďte 2 body.

 

3. Pije, jako když pes žere, tedy chlemtá, dokud je při vědomí. Náleží mu koeficientní hodnota 3.

 

Sečtěte koeficienty a výsledek vydělte celkovým počtem účastníků. Snažte se dosáhnout průměrné hodnoty 2, aby byla výprava vyvážená. Mohlo by se zdát, že je tento snadný matematický příklad možné odmávat jednoduše tím, že pozvete samé dvoubodové pivaře. Ale věřte, že právě to by byla nuda. To byste si rovnou mohli navléct spolkové stejnokroje a pochodovat v útvaru. Kolik zábavy a ozvláštnění výletu přinese kompletní škála zúčastněných archetypů, to si jistě dovedete představit.

 

Teď, když už víte jak na to, se sami předveďte. Že to všechno možné je a že to krásně funguje, o tom vás snad přesvědčí následující krátká foto série z našeho třídenního čundru po čtyřech beskydských minipivovarech a dalších krásách tohoto podmanivého kraje.

 

Beskydy 22. –24. 4. 2016

1

Rožnovský pivovar

 

 

2

Na vrcholu Radhoště

 

 

unnamed

Kopřivnický minipivovar Polivar

 

 

aha

 

Chytáme dech

 

 

5

Městský pivovar Štramberk

 

 

6

Nad Pustevnami

 

 

 

7

S Lógrem na Čertově mlýně (1205 m. n. m.)

 

 

8

„Jááá s písničkou jdu jako ptáček!“

 

 

9

Beskydský pivovárek Ostravice

 

 

10

Nevracíme se s prázdnou…

 

 

Jiří Andrs, beerbloger