Sranda s vůní cibule. Soudce v krajkovém prádle a jiné bizárky

Přiznání autora na začátek: Jestli něco opravdu nesnáším, tak cibuli. Jarní cibulku, smaženou cibulku, červenou, oranžovou, modropurpurovou ani žádnou jinou. Přesto (anebo právě proto) když se řekne western, vybaví se mi právě film Vůně cibule. Vybaví se mi i proto, že je správně bizarní a vy už asi víte, že bizarní filmy já rád.

bfi-00n-tzi

Vůně cibule (Cipolla Colt, 1975) je  film, který se hrdě hlásí k žánru tzv. spaghetti westernu, což je označení, které už z Lógru znáte. Asi vám hned naskočí jméno režiséra Sergia Leoneho, že? Spaghetti westerny zažily svůj boom v šedesátých let 20. století, většina z nich byla produkována italskými studii, měly nízký rozpočet a „především rychlý, násilný a minimalistický děj, který se značně odchyloval od zažitých konvencí starších westernů. Termín měl původně pohrdavý nádech, od osmdesátých let je ale mnoho z těchto filmů velmi ceněno, především kvůli tomu, že ovlivnily chápání celé myšlenky westernu. Některé snímky tohoto podžánru byly vytvořeny i jako komedie nebo parodie.” (zdroj: Wikipedia)

 

U Vůně cibule hraje roli právě závěr této definice, tedy slůvko parodie.

 

V hlavní roli Franco Nero se svýma uhrančivýma očima. Tentokrát však nikoliv v úloze svůdníka, jak ho běžně známe, ale spíše trochu nechutného umolousaného chlapíka, který se jmenuje Cibule a pro něhož je tato smrdutá zelenina středobodem života. Děj se odehrává v městečku Paradise city (do něj má hodně daleko), jehož obyvatelé jsou šikanováni (a v případě neochoty vzdát se svého pozemku i vraždeni) ropným magnátem a jeho nohsledy. Jediný, kdo se jim dokáže postavit, je právě Cibule, který díky konzumaci své oblíbené pochutiny získává nadlidskou sílu a důvtip.

 

Film je plejádou více či méně (spíše více) bizarních postaviček. Mimo jiné zkorumpovaný šerif, který nosí krajkové prádlo, jeho dva zženštilí asistenti, soudce alkoholik, bojácný novinář Pulitzer, dva sirotci věčně si hrající s výbušninami a pokuřující doutníky, Cibulův inteligentní kůň Archibald, zlovolný magnát s mechanickou rukou, týpek, který mu tu ruku neustále opravuje a vypadá jako Hitler, ochranka magnáta na crossových motorkách ve svetrech s vycpávkami v ramenou a tak dále.

ccolt

Akční scény provázejí většinou zrychlené záběry a grotesková hudba a celkově má film poměrně slušný spád. Jenom od něj nečekejte žádnou hloubku. Na ČSFD získal úctyhodných 72 %. Pokud jsem vás aspoň trochu navnadil. Celý si ho i s českým dabingem můžete pustit na Youtube:

 

Dan Blažek