George R.R. Martin: Nejsem to já, kdo zabíjí postavy v Game of Thrones

Šestá série seriálové pecky Hra o trůny se pomalu blíží svému konci. O to více víří internetové vody každá zmínka o Písni ledu a ohně – knižní předloze. Zatím nedokončená sága sloužila v předchozích letech jako předloha, teď už scénáristé jedou své triko. Nový díl z pera George R. R. Martina The Winds of Winter (Vichry zimy) se očekává ještě letos.

 

Martin, známý tím, že se s hlavními postavami příliš nemazlí, pro magazín Edge uvedl:  „Spisovatel, dokonce i ten, co píše fantasy, má povinnost říkat pravdu a ta je ­– jak říkáme ve Hře o trůny – ‚Všichni musí zemřít‘. Zvlášť když píšete o válce, která je bezpochyby ústředním tématem. Všichni jsme milionkrát četli příběh, kdy se skupinka postav vydává za dobrodružstvím. Hrdina, jeho nejlepší přítel a jeho milá procházejí různými nebezpečenstvími a nikomu se nic nestane. Jediní, kdo umírají, jsou nadbytečné postavy. A to je podvod. Takhle to nechodí.“

1456334456046

A tak se G. R. R. Martin vydal opačnou cestou. Smrt je nevyhnutelná, a tak svými postavami krmí psy (doslova). Nezáleží na tom, jak silné mají brnění či ostrý meč, na věku ani míře klaďáctví. Martinovi hrdinové jsou vražděni, upalováni, mrzačeni. Občas jsou to jednoduše jatka. „V bitvách se stává, že váš nejlepší přítel zemře nebo jste ošklivě zraněn, přijdete o nohu. Smrt je nečekaná. Může potkat kohokoliv, kdykoliv. Nezůstanete žít jenom proto, že jste roztomilé děcko nebo něčí kamarád,“ dodává pravdou posedlý Martin. Asi vás to neobměkčí, ale přiznal se, že je pro něj těžké některé své postavy nechat zemřít. „Říkám si, že to nejsem já, kdo je zabíjí, ale jiné postavy. Odprošťuji se tak od té viny.“

 

Poté, co seriál dohnal děj knižní předlohy a bylo jasné, že šestá série bude plně v režii Davida Benioffa a D.B. Weisse, jsou čtenáři ságy v napjatém očekávání, jak moc se děj seriálu a knih bude rozcházet. Vzhledem k tomu, že duo tvůrců bývá částí fanoušků posměšně nazýváno D&D (nenechte se mýlit, většinou to nemyslí jako David & Dan, ale jako dumb & dumber), je zřejmé, že důvěra v geniální zakončení stále směřuje za Georgem ,až to bude, tak bude‘ Martinem. Na knihy se čeká jako na smilování. Vichry by měly vyjít letos, poslední knížka A Dream of Spring (Sen o jaru) s rozuzlením celého příběhu je ale nejspíš v nedohlednu.

Nezbývá než doufat, že zdraví bude sloužit Martinovi tak dlouho, abychom se nemuseli spokojit s koncem, který nastínil v rozhovoru na své alma mater Northwestern Medill: „V jistém smyslu jsme všichni zvyklí na šťastné konce. Přitahuje mě hořkosladký konec. Lidé se mě ptají, jak Game of Thrones skončí, já jim to ale neřeknu. Pokaždé ale tvrdím, ať na konci očekávají něco hořkosladkého, stejně jako u J. R. R. Tolkiena. Myslím, že Tolkien to udělal brilantně. Když jsem byl dítě a četl jsem Návrat krále, tak jsem tomu nerozuměl.“ Jedno je jisté, ne všechny postavy se toho hořkosladkého konce dožijí.

 

-red-