Když si Emil odběhne do komiksu

hodnocení Lógru:

6-zrn

Emil Zátopek bezesporu patří mezi národní hrdiny– je typickým příkladem toho, jak se umí národ semknout, když se vyhrává. Reflektování jeho života přichází opakovaně z mnoha stran, není tedy divu, že se dočkal i komiksového zpracování.

 

Scénář vytvořil jako svou komiksovou premiéru Jan Novák (který letos oslavil 63 let, kvitujeme jeho odvahu zkoušet pořád nové věci!). Mezi jeho nejznámější práce patří kniha Zatím dobrý – Mašínovi a největší příběh studené války, která byla v roce 2005 oceněna Magnesií Literou. Román Děda získal v roce 2007 Cenu Josefa Škvoreckého. Za zmínku rozhodně stojí i jeho filmová tvorba: jako scénárista se podílel na snímcích Valmont, Báječná léta pod psa, Šeptej nebo Nejasná zpráva o konci světa. Natočil také dva dokumenty o Václavu Havlovi. Výtvarník Jaromír 99 (vlastním jménem Jaromír Švejdík), který má na svědomí vizuální stránku Zátopka, je komiksovým čtenářům více než znám – pod jeho rukama vznikl Alois Nebel, Zámek či Bomber. Je také autorem storyboardů pro filmy Jedna ruka netleská či Samotáři.

14360339_10208806541418079_2140443963_o

Komiks vznikl pro projekt Zátopek 2016, na kterém participuje Český olympijský výbor a který dále nabídne film Davida Ondříčka, paměti Dany Zátopkové a už vydanou monografii Emil běžec Pavla Kosatíka. Silná mediální podpora a slavná jména autorů společně se silným příběhem Emila Zátopka způsobily, že komiks byl napjatě očekáván a ihned po uvedení se dostal na vrchol žebříčků nejprodávanějších knih. Zátopek už navíc vyšel německy, anglické a brazilské vydání se právě připravuje.

 

Všechna tato fakta naznačují, že jde o dílo, které se nabízí co nejširšímu publiku. Odpovídá tomu i kresba Jaromíra 99, kterou koloroval Filip Raif – na rozdíl například od Zámku je mnohem čitelnější, přesto svérázná. Jaromír 99 neztratil nic ze svého náročného stylu a zároveň dokázal nabídnout srozumitelné vyprávění (co na tom, že někdy potřebujete pár vteřin, abyste odlišili Emila od ostatních postav, případně od Dany).

14329193_10208806544218149_1966805800_o.png

Příběh je z jedné strany ucelený, popisuje přerod mladého chlapce, jemuž rodiče zakazovali běhat, v národního hrdinu sbírajícího medaile. Kromě této hlavní linie najdeme i několik dalších motivů, které jsou však poměrně ploché, ačkoli by si více pozornosti zasloužily. Milostný vztah Emila a Dany je z těchto linií asi nejrozvinutější, procítěný a vylíčený realisticky, včetně Daniných vzteklých komentářů na adresu manžela. Ovšem příběh Zátopkova trenéra Jana Haluzy či Tomáše Jungwirtha, Emilova kamaráda a kolegy běžce, je nám v podstatě odepřen. Autoři považovali za důležité je zmínit, k Haluzovi se cyklicky vrací, přesto jsou jejich vyprávění nedořečená.

 

Politické pozadí je vylíčeno podobným způsobem – historie je naznačena hlavně v symbolech, hlavního hrdiny a jeho rodiny se dotýká jen tak mimochodem. Komunistický režim jako takový je nakonec jen nerozvinutou kulisou. Kontrast mezi Haluzou, Jungwirthem či Bosákem vyznívá těžkopádně, ačkoli Zátopek je spíše režimem tolerován (občas přímo podporován). V konečném pohledu to však vede spíše k nejistotě. Je složité analyzovat ideologickou stránku komiksu, když ji autoři přiznaně obcházejí.

14316043_10208806543898141_561861026_o.png

Výtvarná stránka je však hravá a dovede obhájit i slabší momenty. Černobílá je obohacena o modrou a červenou barvu, lehce tak odkazuje k dobovým vizuálům. Řazení panelů střídá detaily a celostránkové momenty, které vhodně naznačují historické i životní etapy.

 

Za hlavní přednost komiksu považuji svižnost, je téměř zatěžko ho odložit – a to přiznávám jako člověk, který se sotva přinutí doběhnout na tramvaj, sport je mu cizí a Zátopka nepovažuje za figuru, která by ho měla v čemkoli motivovat. Ale lidská stránka komiksu je natolik zdůrazněná, že se čtenáře prostě nějakým zvláštním způsobem dotkne, ne-li ho přímo dojme. Po formální stránce těžko hledat chyby, protože ani vyprávění, které se občas samo dostane do slepé uličky, ve finále v podstatě nevadí. Zátopek je dobrou ukázkou stále vzrůstající úrovně současného českého komiksu.


Kupte si knihu Zátopek a dejte nám vědět, jestli Jan Novák s Emilem Zátopkem chytá dech. 


Tereza Bartoňová

 

 

Jan Novák, Jaromír 99: Zátopek (…když nemůžeš, tak přidej!)

Argo, Paseka 2016, 208 stran