Když Mirka Spáčilová ohodnotí film 35 procenty, většina z nás zbystří a dělá online rezervaci do prostřední řady. Bude to totiž určitě zajímavé, když tomu dala královna nevkusu tak málo procent. Movie 43 není výjimkou. Série 16 mikrokomedií představuje tak nádhernou nechuťárnu, že se i milovníci japonského porna s medúzami otřesou v základech.
Přemýšlel jsem jak tento článek začít a myslím, že nejlepší je citovat oficiální text distributora:
„Tvůrci filmů Něco na té Mary je a Blbý a blbější vám přináší novou hustou komedii plnou těch největších hollywoodských hvězd. Přijďte se podívat, jak to dokážou rozjet Kate Winsletová, Hugh Jackman, Halle Berryová, Naomi Wattsová, Richard Gere, Elizabeth Banksová, Uma Thurmanová nebo Gerard Butler.“
Zní to nadějně, co? V reálu se ale jedná o neskutečný fiasko. A přesně to mě v exkurzích po kulturních bizarnostech nemohlo nechat chladným. A to si ještě čeští distributoři pojistili návštěvnost v kinech a dali mu absolutně neodpovídající název Mládeži nepřístupno. Myslím, že v úpravách názvů hollywoodských filmů jsme v Česku mistři (American pie – Prci, prci, prcičky…) a tentokrát jsme to znovu potvrdili.
Takže, o čem to je? Šestnáct na sobě nezávislých „mikrokomedií“ často fekálního charakteru, nabušeno hvězdami první kategorie, které potkáte v situacích, kde byste je asi nečekali, a kde jste je asi nikdy nechtěli vidět. Jak se je podařilo k účasti ve filmu ukecat, to je pro mě obrovská záhada. Za zmínku stojí Richard Gere coby Steve Jobs či Gerald Buttler v roli skřítka leprikona. Hlavním trhákem je pak Hugh Jackman s varlaty vyrůstajícími z krku, jimiž uvádí do rozpaků Kate Winsletová při společné večeři. Do dneška si pamatuju, jak jsem ještě deset minut po skončení seděl v sále a nechápal, co se to poslední dvě hodiny na plátně dělo.
Po zhlédnutí filmu si stejně jako já určitě řeknete, proč to ti herci udělali. Zde je údajné vyjádření Richarda Gera k tomu: Hotový film prý vůbec neviděl a ani to neplánuje (šetří si asi karmu), protože ho nepovažuje za podařený a jeho zhlédnutí by bylo podle něj ztrátou času. Roli prý přijal jen kvůli režisérovi, který je kmotrem jeho nevlastní dcery.
Ostatní herci zřejmě dlužili režisérovi nebo producentům nějaké peníze či službičku.
Zde pár zajímavostí o filmu:
Z filmu byly vystřiženy dvě části. První byla o nekrofilovi (Anton Yelchin) pracujícím v márnici, který znásilňoval mrtvé ženy. Tato část režírovaná Bobem Odenkirkem byla vystřižena poté, co sklidila velkou kritiku na předčasném promítání. Druhá část, ve které si zahráli Tony Shalhoub a Juliane Moorová rodiče, které vyslýchá detektiv ohledně jejich zmizelé dcery.
Snímek má dvě verze. Například v Anglii, nebo v Nizozemsku se film promítal v alternativní verzi, kde místo pokusu zoufalého, zpustošeného a (ne)úspěšného scenáristy prosadit svou morbidní komedii se skupina tří teenagerů pokouší najít nejvíce zakázaný film na světě Movie 43, což v konečném důsledku vede ke zničení civilizace.
Film získal na csfd.cz krásných 46 %, což přičítám velké oblibě dadaismu v ČR. Nakonec musím uznat, že Mirka Spáčilka se docela trefila s titulkem své recenze: Hvězdy si daly veselý sraz v žumpě. Film dosáhl i na celosvětové ocenění, získal Zlatou malinu (protipól Oscarů) za nejhorší film roku, nejhorší scénář pro všech 19 autorů a nejhorší režii pro všech 13 režisérů. Gratulujeme!
Jestli ještě teď váháte, jestli si to pustit, tady máte trailer a směle do toho:
Dodívejte film až k titulkům, za odměnu totiž dostanete jednu bonusovou scénu.