O chytání ryb v mracích i světě v budoucnosti

Svět se mění, čas zrychluje. Jak v takové době mluvit o přírodě, jak o ní vyprávět dětem, které svět teprve objevují? Prohlubovat vztah k přírodě mohou u dětí zkusit rodiče prostřednictvím nejnovějších a krásně zpracovaných knih, nezaškodí se ale ani porozhlédnout po antikvariátech. A vůbec nejdůležitější je možná někdy knihu odložit a jít přímo do přírody.

 

Jak si v lese užít zábavu, seznámit se s přírodou, s dalšími dětmi i se sebou samotným, učí například skvělá knížka Hry z lesní škol(k)y. V době, kdy je mnohdy těžké dítě vůbec dostat ven do reálného světa od obrazovky počítače, radí, jakým způsobem děti nadchnout, ať už v opravdovém lese, nebo třeba jen v parku či na louce. Nabízí řadu tipů, jak děti zabavit a naučit je něčemu, co se jim v přírodě může hodit – rozdělávání ohně, sbírání jedlých plodů nebo stavění přístřešků. Nabádá i k vytváření různých druhů přírodního umění, ať už je to zábavné tvoření z ledu, navrhování čelenek z přírodních materiálů, nebo honba za poklady, které naše příroda nabízí. Prostřednictvím různých tipů si děti mohou přírodu doslova osahat a důvěrně se s ní sblížit. Ocení to nejen rodiče, ale jistě třeba i různí táboroví vedoucí nebo učitelé, kteří aspoň občas chtějí učebnu vyměnit za pobyt v přírodě někde za městem.

 

Když touhle knihou člověk listuje, nemůže si nevzpomenout na vlastní začátky a na knihy, s nimiž sám vyrůstal a jejichž prostřednictvím toužil poznávat přírodu. Hlavně proto, že byly kvalitní, neleží teď v antikvariátech nijak často ladem, většinou se ale sehnat dají. Za mě to byli především třeba nesmrtelní Dva divoši od legendárního autora a otce konceptu lesní moudrosti Ernesta Thompsona Setona nebo Lovci mamutů od Eduarda Štorcha. Jsou to knížky nejen o poznávání přírody, ale i o přátelství a vůbec lidských vztazích, což určitě není na škodu. Pro další čtenáře mohou jako důležitá iniciační literatura fungovat i různé příběhy Jaroslava Foglara – Hoši od Bobří řeky anebo třeba Chata v jezerní kotlině.

 

Vztah k přírodě nestojí jen na tom, že si ji půjdete osahat, důvěrně se s ní sblížit. Je důležité k ní pěstovat obdiv, pochopit, jak nedotknutelná a tajemná může být. Do světa vůbec největších obyvatel naší planety může mladé čtenáře zavést kniha Na svou první velrybu – nikdy nezapomeneš od Ralfa Kiefnera, která je nejen jakýmsi atlasem kytovců, ale kromě úžasných fotografií nabízí i zajímavé příběhy ze života velryb, vorvaňů a delfínů.

 

Pokračování najdete v tištěném magazínu.

 

Článek Radka Štěpánka vyšel ve 35. čísle magazínu Lógr s tématem EKO. Objednat si jej můžete v našem e-shopu.